ACS s-a chinuit cu Universitatea

596

Echipa de baschet ACS Târgu Jiu a câştigat, mai greu decât se aşteptau fanii, confruntarea cu CS Universitatea Cluj, scor 78-74. Fără căpitanul Adrian Roşu, gorjenii au controlat ostilităţile în primul sfert, 25 – 16, dar au suferit în restul confruntării, 13 – 23, 15 – 15, 25 – 20, victoria fiind o certitudine abia în ultimele minute ale partidei. Gorjenii s-au bazat, din nou, pe Kevin Allen pentru a obţine succesul, pivotul american contabilizând 36 de puncte şi 20 de recuperări. Compatriotul său, Maurice Patterson, a reuşit 19 puncte, iar restul echipei a contribuit cu 23 de puncte: Robert Nanu – 2, Remus Răceanu – 3, Marius Deconescu – 6, Răzvan Bratoloveanu – 4, Radu Neguleasa – 2, Alexandru Berca – 5, Alexandru Danciu – 1. ACS Târgu Jiu are acum nouă succese şi patru înfrângeri şi ocupă locul patru în Grupa valorică C. Următorul meci al gorjenilor se va disputa pe 21 decembrie, când trupa lui Claudiu Alionescu se deplasează la Târgu Mureş, pentru meciul cu CSM. Partida începe la ora 18.00.