ACS, victorie la Agronomia: “Un meci desfăşurat în condiţii speciale”

557

Formaţia ACS Târgu-Jiu a câştigat o nouă confruntare pe teren străin. Trupa gorjeană s-a impus cu 78-66 pe terenul Agronomiei Bucureşti. Oaspeţii au controlat autoritar partida şi au câştigat toate cele patru sferturi ale întâlnirii (16-23, 17-18, 14-15, 19-22). Cu acest succes, “cerbii” au ajuns la 10 victorii în grupa valorică C. Pivotul Kevin Allen a reuşit un nou meci de excepţie pentru gorjeni, americanul terminând jocul cu 47 de puncte şi 26 de recuperări. Adrian Roşu a bifat toate cele 40 de minute, contabilizând 14 puncte şi 10 recuperări. Răceanu a contribuit cu 9 puncte, Paterson cu 5, Howell cu 2, iar Ilie cu 1.“A fost un meci care s-a anunţat încă de la început unul foarte dificil, pentru că era primul meci după vacanţa de sărbători, care a presupus o pauză de patru-cinci zile şi astfel ritmul nostru de joc a fost un pic afectat. Până la urmă, ne bucurăm că s-a terminat cu o victorie, pentru că s-a desfăşurat în condiţii destul de speciale. Am avut ceva probleme medicale, şi încă le mai avem, şi astfel pentru antrenament nu am avut decât opt sau nouă jucători valizi, aşa că a fost destul de greu să pregătim acest meci aşa cum trebuie. Până la urmă, cei care au evoluat au făcut-o destul de bine, a fost o victorie care era scontată ţinând cont de poziţia din clasament şi de evoluţia celor două echipe până acum. Continuăm drumul către faza a doua a competiţiei”, a declarat antrenorul de la ACS, Claudiu Alionescu. Următorul joc al formaţiei noastre va avea loc la Târgu-Jiu, unde miercuri, 9 ianuarie, va veni CSM Focşani. Partida este programată la ora 17.00.