Adela Bălţoi s-a impus la Timişoara. Butnariu şi Cioveie, medalii la semimaraton

571

Atleta de la CS Pandurii Târgu-Jiu, Adela Bălţoi, a câştigat proba de 10 kilometri din cadrul întrecerii SportGuru Timișoara 21K. Sportiva antrenată de Viorica Dima a terminat prima cursa din Banat, devasându-le pe Nevena Jovanovic din Serbia (locul II, 0:40:15) și Pap Csilla din Ungaria (locul III, 0:40:48). “Am fost şi anul trecut, dar atunci am participat la proba de semimaraton. Anul acesta am zis că e mai bine să fug doar 10 km, pentru că am o accidentare la piciorul drept şi mă supăra pe distanţe lungi. Tocmai de aceea, nu m-am antrenat aşa de intens. Am făcut fizioterapie, sper să nu fie ceva grav şi să treacă. Pe data de 1 aprilie îmi propun să alerg într-o altă cursă de 10 kilometri, la Bucureşti”, a declarat Adela Bălţoi pentru cotidianul “Gorjeanul”.

Mii de participanți au luat parte la cea de-a doua ediție a semimaratonului SportGuru Timișoara 21K 2018. Câștigătorii cursei au fost kenyeni, atât la masculin, cât și la feminin. Pe lângă alergătorii autohtoni, la eveniment au fost prezenţi atleţi din: Italia, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Germania şi Franța. Fondul de premiere a fost în valoare de peste 7.000 euro, în bani și produse, toți participanții beneficiind de un kit de participare format din număr de concurs, chip pentru cronometrare electronică, un tricou de alergare oferit de unul dintre partenerii tehnici ai evenimentului și produse oferite de partenerii acțiunii. Două atlete de la Târgu-Jiu s-au remarcat şi în proba principală a competiţiei, proba de 21 km. Ruth Chemisto Matebo din Kenya a urcat pe prima treaptă a podiumului (1:16:12), urmată de sportivele ce au reprezentat Gorjul, Alina Butnariu (locul II, 1:27:24) și Cioveie Maria Mihaela (locul III, 1:30:43). O altă sportivă de la Pandurii, Andreea Violeta Vlădulescu a terminat pe locul 4. La eveniment a participat şi vedeta TV, Dani Oţil, care a luat startul în cursa de 10 kilometri.