Adela Bălţoi, victorie la Bucureşti

565

După ce în urmă cu o săptămână s-a impus la Timişoara într-o cursă similară, atleta legitimată la CS Pandurii Târgu Jiu, Adela Bălţoi, a câştigat cea de-a treia ediție a UNIQA Asigurări Bucharest 10k&FAMILY RUN, care a avut loc duminică, 1 aprilie. Startul întrecerii de 10 kilometri s-a dat din Parcul Izvor, iar gorjeanca a terminat prima, în 38 de minute şi 7 secunde. O altă atletă care s-a format la Târgu Jiu, Elena Moagă a venit pe doi (38:19), iar Mihaela Cioveie, tot de la CS Pandurii, a încheiat podiumul (39:23). Alexandru Corneschi s-a impus la masculin, fiind cronometrat cu 30 de minute şi 33 de secunde. Pe lângă alte recompense, s-au acordat premii în bani primilor 5 clasați pentru cursele competitive 10k individual, Ștafetă 2 x 5K, și primilor 3 clasați din categoria persoanelor cu dizabilități motorii la Cursa Familiilor 3,5km. Bucharest RUNNING CLUB este organizatorul celor mai mari competiții de alergare stradală din România – „ Bucharest Running Club premier events”. Începând cu anul 2008, Bucureștiul a fost inclus în circuitul internațional al maratoanelor, alăturându-se celorlalte capitale europene care găzduiesc anual astfel de întreceri. Calendarul de evenimente din acest an cuprinde cea de-a 3-a ediție a UNIQA Asigurări 10K& Family Run din data de 1 aprilie, ediția a 7-a a Volkswagen Bucharest HALF MARATHON din 12-13 mai, precum și cea de-a 11-a ediție a Raiffeisen Bank Bucharest MARATHON din 13-14 octombrie. O cursă inedită desfăşurată în cadrul evenimentului a fost Cursa Bebelușilor, unde 40 de participanți s-au întrecut târâș și de-a bușilea pe o distanță de 4,2195 m și au fost premiați cu înscrierea gratuită la ediția din 2036 a Maratonului București. La curse au luat parte peste 5.000 de oameni.