Atleţii gorjeni au fost la înălţime în Cluj

505

Trei sportivi din Gorj au obţinut performanţe de excepţie la concursul WizzAir Cluj-Napoca Marathon, întrecere desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute în Ardeal. Maratonul Internațional al Clujului a strâns la start peste 6.000 alergători din 32 țări. Probele celei de-a şaptea ediţii s-au desfășurat pe străzile şi parcurile din centrul Municipiului, dar și pe stadionul Cluj Arena. La eveniment a fost prezent şi președintele Comitetului Olimpic Român, Mihai Covaliu. Ștefan Daniel Lupulescu de la CS Pandurii, sportiv antrenat de Viorica Dima, s-a clasat pe locul doi în proba principală a concursului, cea de maraton (42 de km), cu timpul de 2:31:06. Kenyanul Herny Kemboi a terminat pe primul loc, cu un timp de 2:28:08. Tot pe locul doi a venit şi o altă sportivă a Vioricăi Dima, Adela Bălţoi, care a reuşit performanţa la semimaraton (1:19:05). O altă atletă din Gorj, stabilită acum la Cluj-Napoca, Laura Popescu, a câştigat proba de 10.000 de metri feminin, cu timpul de 00:37:07.