Au dat lovitura în prelungiri

479

CSU Craiova a câștigat cu 1-0 în deplasare cu Viitorul, grație unui gol marcat de Mateiu în minutele de prelungire ale partidei.

Craiova a fost prima în atac, însă șutul expediat de Screciu din interiorul careului în minutul 3 a fost respins de Râmniceanu. Viitorul a replicat prin ocaziile Morar și Benzar, însă fără probleme reale pentru apărarea lui CS U.

Cele două formații s-au anihilat reciproc în cea de-a doua parte, când Viitorul a avut inițiativa în atac, însă jucătorii antrenați de Hagi au fost nevoiți de cele mai multe ori să apeleze la șuturile de la distanță. Vână și Casap nu l-au putut însă învinge pe goalkeeperul oltenilor. Cea mai mare ocazie a Viitorului a venit cu aproximativ 10 minute înainte de final, când Boli a rămas liber în careu, dar a trimis în bara porții lui Calancea.

Craiovenii au lovit pe final, când Mateiu a rămas singur cu Râmniceanu la o acțiune de contraatac și a marcat cu un șut la colțul lung.

După această partidă, Craiova a depășit Dinamo în clasament și a urcat pe poziția a patra. (A.C.)