Aur, argint şi bronz la Balcaniada din Turcia!

452

Atleții de la C.S. Pandurii Târgu Jiu strâng şi medalii internaţionale pentru Gorj. Sportivii antrenaţi de Ion Bură, Andreea Pîşcu şi Adrian Garcea, “au punctat” şi la Balcaniada de cros, desfăşurată în localitatea Canakkale, Turcia. La tineret, Andreea Pîșcu a obținut medalia de aur, după ce a terminat cursa de 6 kilometri în 22 de minute și 34 de secunde. Adrian Garcea s-a clasat al treilea la juniori, cu 19 minute și 43 de secunde. Atleţii noştri au obţinut şi argintul cu echipa naţională. Pe echipe s-au remarcat şi sportivele antrenate de Viorica Dima, Adela Bălţoi şi Mihaela Cioveie. Ambele au reuşit locul 9 la individual, dar Adela a luat aurul cu România la 8 kilometri senioare, iar Mihaela argintul cu echipa de tineret, la 6 kilometri. “Andreea a devenit campioană balcanică la tineret, cu o performanţă extraordinară, iar juniorul Adrian Garcea s-a clasat înaintea unor sportivi care sunt campioni europeni şi ne dau speranţe că o să avem rezultate bune şi la Campionatele Europene. Delegaţia României a reuşit 11 medalii, şi s-a clasat a doua pe naţiuni, după Turcia”, a comentat rezultatele antrenorul emerit de la Pandurii, Ion Bură.