Băleşti, punct dramatic la Deva

478

Singura echipă ce reprezintă Gorjul în eşalonul secund, Internaţional Băleşti a izbutit o remiză pe terenul formaţiei CNS Cetate Deva (0-0). Partida a fost controlată de gazde, dar elevii lui Sorin Cornea nu au reuşit să fructifice ocaziile create. Hunedorenii au bifat două bare în prima repriză, una dominată autoritar şi presărată cu mai multe situaţii de poartă. Trupa gorjeană a echilibrat jocul în partea a doua, dar Silviu Amariei a văzut al doilea cartonaş galben, cu mai bine de 20 de minute rămase din meci, iar asaltul a început din nou la poarta gorjenilor. “Reduta” lui Gabriel Răscol a rezistat, iar Internaţional poate considera că a început cu dreptul campionatul. În aceeaşi serie, ACS Şirineasa, echipa lui Dan Vasilică, nu a reuşit să treacă de Naţional Sebiş, la care activează atacantul Dragoş Săulescu, partida fiind încheiată nedecis, 1-1. Scorul etapei a fost reuşit de CSM Şcolar Reşita, care a trecut cu 11-0 de Becicherecu Mic.