Bogoi nu dă vina pe fundaşi, după eşecul cu Academica

486

Antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, nu consideră că apărătorii gorjenilor poartă principala vină pentru eşecul drastic de la Clinceni, scor 4-1. Formaţia noastră a fost învinsă de ilfoveni după o primă repriză dezastruoasă, presărată cu erori individuale. Tehnicianul afirmă însă că toată echipa este responsabilă pentru înfrângere. “Apărarea o face toată echipa, toată lumea participă la faza de atac şi de apărare. Nu putem să spunem că jucăm pe compartimente. Desigur că sunt câteva greşeli individuale, dar avem jucători tineri, care la meciul acesta au greşit, chiar dacă nu au făcut un joc foarte slab. Lupta în cele două careuri poate decide soarta meciului”, a admis Bogoi. Antrenorul pandurilor a mai spus că Academica îşi merită locul în clasament, iar experienţa a fost atuul gazdelor în meciul de miercuri. De asemenea, vizitatorii nu au profitat de şansele avute, iar formaţia din Ilfov a făcut-o la fiecare atac mai important. “Am întâlnit o echipă foarte bună, cu foarte mulţi jucători maturi, dar şi fotbalişti din zona Bucureştiului, care pot creşte. De asemenea, sunt fotbalişti împrumutaţi de la echipe de top precum Steaua şi Dinamo. Scorul primei reprize este mincionos, pentru că toate 3 golurile le-am luat la singurele faze de poartă pe care le-a avut adversarul. Au fost mari greşeli ale noastre, să nu uităm că primul gol a fost după o minge lungă de 50 de metri pe care un fundaş de-al nostru a degajat-o exact în picioarele portarului, în doi metri. Ne-am dat şi un autogol. Am încercat să recuperăm diferenţa, chiar am revenit în joc, am marcat, dar din păcate nu am reuşit în totalitate, pentru că ei au o echipă matură. Nici jucătorii care au intrat pe parcurs la noi nu au adus un plus şi astfel s-a scris istoria acestui meci”, a declarat Bogoi.