Bucureştenii, cei mai tari la Târgu-Jiu

606

După două zile în care streetball-ul i-a încântat din plin pe gorjeni, Turneul Final de Baschet 3×3 şi-a desemnat câştigătoarele. Echipele din Capitală şi-au tras partea leului, Rapid Bucureşti dominând întrecerea la masculin, iar Ştiinţa Bucureşti pe cea de fete. Podiumul în competiţia băieţilor a fost completat de Ştiinţa Bucureşti şi BC CSU Sibiu, în timp ce argintul a revenit fetelor de la CSM Satu Mare, iar bronzul Agronomiei Bucureşti. Unul dintre cei mai buni jucători ai turneului a fost chiar fostul component al Energiei, Cătălin Vlaicu (Rapid Bucureşti), un sportiv cu mare experienţă la competiţiile de 3X3. Alin Spahiu, Bogdan Cezar Sandu şi Cătălin Bordei au fost coechipierii lui Vlaicu, în timp ce Ştiinţa Bucureşti a avut în lot 4 sportive care evoluează în naţionala României atât la baschet 3×3, cât şi 5×5: Gabriela Mărginean, Ancuţa Stoenescu, Gabriela Irimia şi Dora Ardelean. Competiția a fost transmisă în direct pe canalul YouTube al Federației Române de Baschet. La ultimele meciuri, amatorii de streetball au luat cu asalt Piaţa Prefecturii din Târgu-Jiu. Evenimentul a fost unul pe placul edilului Marcel Romanescu, cel care şi-a exprimat convingerea că Turneul Final de Baschet 3×3 va rămâne în oraşul lui Brâncuşi. “Am fost foarte mulţumit, am văzut şi reacţia celor care au fost prezenţi la acest spectacol sportiv, lumea este foarte încântată, pentru că este o competiţie de un anumit nivel şi, în al doilea rând, vorbim şi despre modul de organizare. Dacă se ocupă profesionişti de acest eveniment, şi aici vorbim de Federaţia Română de Baschet şi de cei care au amenajat incinta sportivă, lucrurile ies foarte bine. Mai mult decât atât, am confirmarea faptului că, de acum înainte, foarte mulţi ani, dacă ne prezentăm cel puţin la acelaşi nivel, competiţia va rămâne la Târgu-Jiu, deci turneul final va fi organizat permanent aici”, a spus primarul. Romanescu a mai declarat că oficialii FRB au în plan să organizeze şi alte întreceri sportive la Târgu-Jiu. “În 2019 o parte din competiţiile organizate de Federaţia Română de Baschet se vor desfăşura în sala de la Târgu-Jiu. Colaborarea a fost foarte bună, ne-am înţeles foarte bine pe această perioadă şi cred că şi cei de la Federaţie au rămas cu o amintire plăcută după această competiţie”, a spus Romanescu.