Continuă nebunia, se prelungeşte seceta!

517

Pandurii Târgu Jiu nu a reuşit un întreg tur de campionat să învingă la Motru, gorjenii neavând sorţi de izbândă nici împotriva Brăilei. Cu toate acestea, trupa gazdă se poate considera câştigătoarea morală de sâmbătă, deoarece a revenit de la 0-3. În orice caz, dacă este să ne luăm după ultimele declaraţii, nici conducerea Pandurilor nu mai ţinteşte promovarea, ci menţinerea în eşalonul secund, cu menţiunea că se doresc mai mult victoriile în plan juridic. Revenind la meci, oaspeţii au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, prin Alexandru Pop, care a fructificat, din careul mic, o centrare a lui Dima. La nici 3 minute de la reluare, acelaşi Pop a majorat avantajul vizitatorilor cu un şut la vinclu, din numai 10 metri. În minutul 70, meciul părea că s-a terminat. Homei l-a agăţat pe Banyoi în careu, arbitrul a indicat punctul cu var, iar Pop a transformat penaltiul, bifând un hat-trick de senzaţie. Bucuria brăilenilor a fost însă curmată de Bogdan Dănărciu. Introdus în partea a doua a meciului, mijlocaşul gorjean a înscris un gol de zile mari, în minutul 73, cu un voleu de la 25 de metri. Peste alte două minute, Vasilescu i-a readus pe panduri în joc, marcând, cu capul, din careul mic. Acelaşi Dănăricu a arătat de ce este considerat un fotbalist cu gleznă fină, şi a marcat din nou cu o execuţie frumoasă (`79). Din nefericire, revenirea gazdelor nu a putut fi concretizată cu o victorie. Până la finalul meciului, Durkovic a văzut cartonaşul roşu, după ce a încasat al doilea galben pentru o simulare (`87), iar Tudoran l-a testat cu un şut puternic pe portarul advers, care a fost însă la post (`90+3).

Bogoi: “Am probleme cu atitudinea jucătorilor”
După prima partidă în care a stat pe banca tehnică, antrenorul Adrian Bogoi s-a plâns de cum se prezintă fotbaliştii săi la antrenamente şi jocuri oficiale. Tehnicianul a declarat că speră să rezolve problema, mai ales că trupa gorjeană dispune de condiţii bune de pregătire. “A fost un meci echilibrat în prima repriză, cu o uşoară dominare a noastră. Ca de obicei, am primit foarte uşor gol şi am intrat la pauză conduşi cu 1-0. În a două repriză am mai luat două goluri şi, la un moment dat, chiar era să cădem în ridicol. Am făcut două schimbări şi am reuşit să egalăm. Principala noastră problemă este atitudinea unora dintre jucători şi în meciuri, şi la antrenamente. Trebuie să găsim soluţii. Eu sunt dator să îi pregătesc pe jucători, daca aceştia vor, pentru că atitudinea lor a pus probleme. Avem cele mai bune condiţii de pregătire din Liga a II-a. În ceea ce priveşte partea financiară, problemele nu sunt mai mari decât la alte echipe”, a spus Bogoi.
Mult mai supărat a părut, după joc, antrenorul formaţiei adverse, Alin Pânzaru. Deşi brăilenii au o super ofensivă, golurile pe care le-a primit Dacia au dus-o aproape de retrogradare. “Cred că băieţii mei s-au uitat prea mult la meciul Sevilla – Liverpool (3-3). E inexplicabil, cum, pe fondul unui joc controlat, până în minutul 70, să primeşti trei goluri în câteva minute. Într-adevăr, golurile de 3-1 şi 3-3 au fost execuţii frumoase, dar nu pot să trec peste debandada din echipa mea, o debandadă care ne-a privat de cele trei puncte. Nici în cele mai urâte visuri nu credeam că mai putem rata victoria, după ce în minutul 70 conduceam cu 3-0! Cred că suntem cea mai proastă echipă din campionat! Nu e prima dată când păţim aşa ceva! Nu mai ştiu ce să cred. Avem un lot subţire, ne scăldăm în sărăcie. Nu mi-aş mai dori să jucăm în acest an, cele două etape din retur”, a concluzionat Pânzaru.

Pandurii Târgu Jiu – Dacia Unirea Brăila: 3-3 (0-1)
Stadion “Minerul”
Pandurii: D. Popescu – Homei (`74, Al. Vasilescu), Brînzan, D. Lung (cpt.), D. Drugă, Şut, Raiciu, Şendroiu (`57, Tudoran), D. Pîrvulescu (`46, Dănăricu), Cip. Rus, Durkovic. Rezerve neutilizate: Al. Teodosescu – Vodă, Turda, Mih. Maxin. Antrenor: Adrian Bogoi
Dacia Unirea: Ţicrea – Gab. Niţă, L. Ivan, M. Dima, Stănciulescu, Ol. Bucur, Frunză (cpt.), Olenic, Al. Pop, Ciucureanu (`82, P. Ioan), Banyoi. Rezerve neutilizate: Leu – Puia, D. Tudorache, Ezaru, Cubleşan, Ed. Oprea. Antrenor: Alin Pânzaru.
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenţi: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) şi Cristian Voicu (Focşani).