Corvinul, (mini)campioana de la Târgu Jiu

Corvinul Hunedoara a câștigat Campionatul Regional Sud-Vest 2016 la minifotbal, după ce s-a impus în finala turneului în fața campioanei en-titre a României, Juventus Sibiu, scor 3-1.

Complexul Dolce Vita și Liceul cu Program Sportiv din Târgu-Jiu au găzduit în weekend Campionatul Regional Sud-Vest la minifotbal, competiție la care au participat 20 de echipe din 9 județe.
Primele cinci clasate la acest turneu, în ordine, Corvinul Hunedoara, Juventus Sibiu, FC Hermannstadt Sibiu, Pera BMW și Roben Hațeg s-au calificat la turneul final al campionatului național de minifotbal ce va avea loc în perioada 1-3 iulie, la Deva (Hunedoara). Echipele gorjene înscrise în turneu Dream Team și Peppy Dolce Vita nu au ieșit din grupe. Dream Team a realizat singura victorie gorjeană din competiție, cu AS Annellice 4-3.
Peppy Dolce Vita a pierdut toate jocurile, dar tot s-a ales cu un trofeu. Comisia de organizare a turneului i-a acordat premiul fair-play. S-au acordat și premii individuale, astfel Popa Mircea Ioan, de la Juventus Sibiu, a fost declarat cel mai bun jucător al competiției, el fiind și component al lotului național al României, iar Băieșu Mihai, de la Corvinul, a fost răsplătit cu titlul de cel mai bun portar.

Grupa A:
MAV Sports – SC Munti Sports 1-1, Dream Team – AS Annellice 4-3, MAV Sports – AS Annellice 6-1, Dream Team – SC Munti Sports 1-4, MAV Sports – Dream Team 4-1, SC Munti Sports – AS Annellice 4-0.
Clasament: 1. MAV – 7p; 2. Munti – 7 p; 3. Dream Team 3p; 4. Annellice 0.

Grupa B:
Phoenix Craiova – Boromir Ind 5-2, Joka Bonito Hunedoara – Boromir 2-0, Phoenix Craiova – Joka Bonito Hd. 3-6, Boromir – Boromir Ind. 9-3, Phoenix Craiova – Boromir 2-4, Boromir Ind. – Joka Bonito Hunedoara 4-5.
Clasament: 1.Boromir – 9p; 2. Joka Bonito – 6p; Pheonix – 3p; 4. Boromir Ind – 0p.

Grupa C:
Pera BMW – Lin&Ema Alba Iulia 4-3, MFC Corvinul – Joka Bonito Alba 4-0, Pera BMW– Joka Bonito Alba 1-0, MFC Corvinul – Lin&Ema Alba Iulia 3-1, Pera BMW – MFC Corvinul 4-2, Lin & Ema – Joka Bonito Alba 2-7.
Clasament: 1. Pera – 9p; 2. Corvinul – 6p; 3. Joga Bonito – 3p; 4. Lin&Ema – 0p.

Grupa D:
RMC Alba Iulia – Phoenix Severin 4-2, La Boltă – FC Hermannstadt Sibiu 0-6, RMC Alba Iulia – FC Hermannstadt 2-2, La Boltă – Phoenix Severin 3-4, RMC Alba Iulia – La Boltă 3-4, Phoenix Severin – FC Hermannstadt 1-4.
Clasament: 1. Hermannstadt – 7p; 2. RMC – 5p; 3. Phoenix – 3p; 4. La Boltă – 3p.

Grupa E:
Juventus Sibiu – AEM Timişoara 2-2, Peppy Dolce Vita – Roben Haţeg 2-4, Juventus Sibiu – Roben Haţeg 1-1, Peppy Dolce Vita – AEM Timişoara 0-2, Juventus Sibiu – Peppy Dolce Vita 3-1, AEM Timişoara – Roben Haţeg 0-0.
Clasament: 1. Juventus – 7p; 2. Roben – 6p; 3. AEM – 5p; 4. Peppy Dolce Vita 0p.

Sferturi:
MAV Sports – Corvinul Hunedoara 1-2, FC Boromir – Roben Haţeg 2-3, Pera BMW – Joka Bonoto Hd. 2-0, FC Hermannstadt Sibiu – SC Munti Sport 3-2, Juventus Sibiu – RMC 24 3-0.

Semifinale:
Pera BMW – Corvinul Hunedoara 4-5, FC Hermannstadt Sibiu – Juventus Sibiu 3-5

Finala mică: Pera BMW – FC Hermannstadt Sibiu 2-4
Finala mare: Corvinul Hunedoara – Juventus Sibiu 3-1
Cristi Constantinescu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here