Craiova merge ceas! Mangia: Arătăm ca o echipă

519

Universitatea a bifat al treilea succes consecutiv în Liga 1, după ce a trecut, la Iaşi, de echipa lui Flavius Stoican, scor 0-3. Partida din Copou a fost umbrită de incidentul din minutul 12, când Valentin Mihăilă a fost preluat de ambulanţă, după o intrare horror a lui Laurenţiu Rus, eliminat după ce l-a lovit în gât pe puştiul Craiovei. Probabil sub efectul şocului, jucătorii oaspeţilor au evoluat foarte slab în superioritate numerică, singura oportunitate a doljenilor fiind consemnată în prelungirile primului act, când Koljic a lovit transversala după o centrare a lui Martic. Ştiinţa s-a dezlănţuit în repriza secundă, când Mateiu (`47), Mitriţă (`53) şi Koljic (`67) au adus o victorie firească pentru juveţi. Formaţia lui Devis Mangia este neînvinsă de 8 etape, iar în următorul joc o va întâlni, pe teren propriu, pe Sepsi Sf. Gheorghe. Confruntarea este programată vineri, 9 noiembrie, de la ora 21.00.După meci, tehnicianul italian a declarat că nu s-a temut o clipă pentru victorie, deşi primul mitan a fost unul mai dificil.“În prima repriză am jucat timorați după ce s-a întâmplat cu Mihăilă, dar repriza a doua a fost foarte bună. A fost o spaimă mare pentru toți, pentru că este vorba despre un copil și nu este simplu, dar sper că va fi totul ok. Craiova arată acum ca o echipă. Am făcut mai multe puncte în acest meci decât în primele trei jocuri din tur. Atunci am făcut două puncte, acum trei. Este sigur că avem o echipă mai bună în acest moment, față de când a început campionatul. La pauză le-am spus să fie calmi și să joace fotbal, că avem superioritate și a fost foarte bună repriza a doua“, a declarat Mangia.

Mitriță: “Se vede că avem relaţii bune de joc”
Golgheterul la zi al campionatului, Alex Mitriţă, care a ajuns la reuşita cu numărul 10 în acest sezon, a declarat că omogenizarea s-a produs mai greu, în contextul în care jucători importanţi au fost aduşi mai târziu. Cu toate acestea, Craiova este din nou o echipă de temut. “De trei meciuri în prima repriză nu reușim să convingem, dar ne revenim mereu în partea a doua. Înainte, în repriza a doua nu aveam același ritm, iar acum suntem foarte ok și suntem bucuroși că am legat trei victorii și am marcat multe goluri. Se vede că avem relații foarte bune de joc, ne-am acomodat unii cu ceilalți, avem un antrenor bun, care știe să ne pună în teren și să ne dea indicațiile foarte bune și așa vin și rezultatele. Nu ne gândim la titlu, luăm fiecare meci în parte, sperăm să continuăm pe aceeași linie, să marcăm la fel de multe goluri și dacă va fi așa, ne vom bate acolo sus, la campionat. Sper să marchez în continuare, titlul de golgheter este un obiectiv pentru mine și sper să-l realizez“, a precizat căpitanul oltenilor.
Poli Iaşi – Universitatea Craiova: 0-3 (0-0)
Poli Iași: Rusu – Rus, Mihalache, Frăsinescu, Panțâru – Qaka, Cioinac – Sanoh, Flores (’46, Bădic), Platini (’58, Enoh) – Cristea (’73, N’Dongala). Antrenor: Flavius Stoican.
„U“ Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Mitriță (’82, Meza Colli), Mihăilă (’17, Fedele) – Koljic (’73, Rocha). Antrenor: Devis Mangia.
Cartonașe galbene: Qaka ’82, Cioinac ’90 / Bancu ’24, Mitriță ’40.
Cartonaș roșu: L. Rus ’12.
Au arbitrat: Andrei Chivulete – Mihai Marica, Ciprian Danșa; Adrian Cojocaru.
Observatori: Marian Salomir, Paul Cazan.