David Dumitru a jucat pentru România

667

Reprezentativa Under 16 a României a fost învinsă, scor 1-2, de selecționata similară a Ciprului în al doilea meci de verificare. Marți, în primul joc, tricolorii se impuseseră cu 3-2. Partidele s-au disputat pe stadionul “Pyrgos Community” din Limassol. Gorjeanul David Flavius Dumitru a evoluat 20 de minute în cea de-a doua confruntare. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima parte. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, “tricolorii” au revenit prin reușita lui Bani în minutul 30, din pasa lui Stoica, iar Cipru a mai înscris o dată în minutul 38, cu un șut din marginea careului mare. Antrenorul Daniel Mogoșanu i-a folosit pe următorii:.
1. Sava (12. Popa, 41′) – 2. Grosu (14. Dumitru, 70′), 6. Chilili, 16. Urcan, 17. Iurea (4. Florică, 51′) – 5. Crivac (19. Tarța, 75′), 8. Grameni (21. Suciu, 70′) – 7. Pitu (13. Iana, 75′), 10. Bani (9. Corbeanu, 51′), 11. Stoica – 20. Peto
România U 16 va debuta în preliminariile Campionatului European în toamna anului 2018.