Deranj mare la Energia, se anunță măsuri – Cinci eșecuri în șase meciuri!

481

Echipa de handbal a Energiei continuă parcursul dezastruos din acest debut de sezon. Amăgiți cu o prestație estetică în Supercupa României, suporterii Energiei retrăiesc acum coșmarul din sezonul trecut.

Eșecul usturător din meciul tur cu Dinamo din Cupa EHF nu a fost o întâmplare, Energia și-a confirmat neputința și în campionat, la Turda, acolo unde Potaissa a defilat în fața echipei lui Liviu Andrieș.
Antrenorul gorjenilor a intenționat să creeze un șoc la echipă după meciul pierdut cu Dinamo, dar a fost întors de jucători, care au promis un succes la Turda, numai că ceea ce s-a întâmplat acolo probabil îl va face pe Andrieș să regrete că a mai fost părtaș la o mare rușine. Practic, la Turda, Energia a fost prezentă în joc doar cinci minute, când tabela încă mai indica un scor egal, 3-3. Au venit patru goluri consecutive pentru gazde, scorul a devenit 7-3, iar ceea ce a urmat a fost doar un permanent joc de-a șoarecele și pisica, în rolul victimei fiind în mod evident Energia. Scorul a luat proporții încă din prima parte a jocului, cu un avantaj maxim luat de gazde de șase goluri. La pauză, tabela indica 17-13, iar jocul Energiei a fost cel care îngrijora cel mai tare. Repriza secundă a mers pe același tipar, Energia a fost doar un partener de antrenament, iar cu 10 minute înainte de final Potaissa avea un avantaj de 10 goluri, scor 30-20. Cei care credeau că Energia va reveni acasă cu un eșec mai dur decât cel din capitală s-au înșelat, asta poate și pentru că Potaissa ne-a fost mereu prietenă… Gazdele au ridicat puțin piciorul de pe accelerație, iar tabela a indicat la final un scor ceva mai blând, 31-23.

Andrieș, pe bancă și la returul cu Dinamo
Soarta antrenorului Liviu Andrieș este aproape scrisă, tehnicianul fiind tentat să renunțe la conducerea echipei. Timpul foarte scurt până la următoarele meciuri și lipsa unei variante viabile în acest moment putând însă să-l mai țină pe acesta pe banca Energiei o vreme: „Timpul este foarte scurt, duminică este returul din Cupa EHF în compania celor de la Dinamo, iar miercuri jucăm acasă, în campionat, cu Reșița, iar duminica cealaltă jucăm în campionat, în deplasare la Dinamo. Deci, într-o săptămână soluțiile nu pot să apară decât din rândul jucătorilor și a antrenorului lor”, spune președintele secției de handbal a Energiei, Benedict Geamănu.
O ședință în care să se discute soarta echipei și a antrenorului urma să aibă loc vineri seara: „Nu știu ce măsuri se vor lua, ne vom întâlni și cu antrenorii, vom discuta și vom vedea ce este de făcut”, a mai spus Geamănu.

Returul cu Dinamo în plan secund
În condițiile în care Energia a pierdut la o diferență aproape imposibil de remontat turul disputat în Capitală, meciul de duminică cu Dinamo nu mai are mare importanță și își pierde și din interes. Oficialii gorjenilor văd această partidă doar ca o posibilitate de reparare a moralului, asta în cazul în care Energia va reuși să câștige: „Meciul de duminică este important, ca oricare alt meci. Șansele de calificare sunt extrem de mici, dar eu îmi doresc să câștigăm acest meci pentru a căpăta încredere, pentru a lăsa o impresie bună suporterilor noștri și pentru a ataca altfel meciurile care vor urma în campionat”, a mai declarat Benedict Geamănu.