Două medalii pentru canotajul românesc

469

Delegaţia României de canotaj a încheiat Cupa Mondială din Austria cu două medalii. Echipajul masculin de patru rame s-a clasat al doilea, în timp ce barca feminină de dublu vâsle categorie uşoară a terminat pe locul al treilea la etapa de la Linz-Ottensheim. La patru rame masculin, tinerii Mihai-Vasile Ţigănescu, Cosmin Pascari, Ştefan-Constantin Berariu şi Ciprian Huc au ocupat locul secund, în 5 min 53 sec 760/1000, la circa trei secunde de Australia (05:50.700). Pe locul al treilea s-a clasat Germania (05:56.600). În finala probei feminine de dublu vâsle categorie uşoară, campioanele mondiale en-titre Gianina Beleagă şi Ionela-Livia Cozmiuc au ocupat doar locul al treilea, în 06 min 57 sec 020/1000, după Italia (06:54.100) şi Olanda (06:55.630). La 8+1 feminin, unde România a fost reprezentată şi de două gorjence, Denisa Tîlvescu şi Cristina-Georgiana Popescu, barca a ocupat penultimul loc, 5, în 06 min 14 sec 360/1000. Victoria a revenit Olandei (06:03.780), urmată de Noua Zeelandă (06:05.560), Australia (06:09.550) şi Marea Britanie (06:10.700). “Barca regină” a canotajului românesc este din nou în reconstrucţie, după ce trei sportive din echipajul de anul trecut, medaliat cu aur la mondiale, au renunţat la sportul de performanţă. În locul lor au fost promovate trei canotoare tinere, Under 23 (Cristina Popescu, Alina Pop şi Beatrice Parfenie). Alături de ele au mai concurat Denisa Tîlvescu, Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Mădălina Bereş, Iuliana Popa, şi Daniela Druncea. La dublu rame, Andreea-Ioana Budeanu şi Amalia Bereş au câştigat Finala B (07:24.510) şi au încheiat pe locul 7 la general. În Finala B a probei feminine de patru rame, România (Mădălina Hegheş, Iuliana Buhuş, Mădălina-Gabriela Caşu şi Roxana Paraşcanu) s-a clasat pe primul loc (06:44.330), fiind a şaptea la general. La patru vâsle feminin, Elena Logofătu, Nicoleta-Ancuţa Bodnar, Nicoleta Paşcanu şi Georgiana Vasile s-au clasat pe locul 4 în Finala B (06:34.470) şi pe 10 la general.