Eliminat de la Doha, Mergea pleacă în Noua Zeelandă

495

Perechea Florin Mergea / Dominic Inglot s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Doha, dotat cu 1.334.270 de dolari. Cuplul româno-britanic a fost învins de către francezii Jeremy Chardy / Fabrice Martin, scor 3-6, 6-7 (7-10). Gorjeanul și partenerul său au pierdut la capătul unei partide care a durat o oră și 24 minute. Învingătorii au reușit 7 ași, față de doar 2 realizați de Mergea și Inglot. Francezii au comis 3 duble greșeli, iar perechea româno-britanică a făcut cinci. De altfel, Chardy şi Martin au avut procentaje mai bune la punctele făcute cu ambele servicii (80%-68%, respectiv 70%-62%). Pentru prezența în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Doha, Florin Mergea şi Dominic Inglot și-au asigurat 10.940 dolari și 45 puncte ATP. Încă la început de drum, Mergea nu a părut foarte afectat de înfrângere şi a postat pe contul său de socializare o poză în căre zâmbeşte la ieşirea de pe teren. “Astăzi nu a fost să fie, însă ne pregătim pentru ASB Classic, Auckland”, a scris Florin pe pagina sa de facebook. Turneul din Noua Zeelandă va avea loc în perioada 9-14 ianuarie.