Energia merge mai departe în cupă

437

Trupa lui Liviu Andrieş a reuşit să răzbune înfrângerea din campionat de la Suceava, Energia învingând în meciul din Cupa României, disputat joi, la Târgu Jiu. Energia s-a impus cu 30-27 (18-12), dar meciul nu a fost nici pe departe atât de strâns pe cât o arată scorul final. Echipa gorjeană s-a detaşat devreme, în prima repriză, iar pe parcursul reprizei secunde a reuşit să ajungă şi la un avantaj de 8 goluri, însă pe final a redus din turaţia motoarelor, iar sucevenii au forţat revenirea. Au fost aproape de a şi reuşi acest lucru, însă portarul Antonaru a făcut minuni în poarta Energiei, intervenţiile sale menţinând echipa gorjeană în avantaj până la final. Sifre a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 8 reuşite, urmat de Acatrinei de la Energia şi Davidovic de la oaspeţi, amândoi cu câte 7 goluri.