Energia, pe loc retrogradabil!

398

Cu doar o etapă rămasă din sezonul regulat, după ce baschetbaliștii Energiei au pierdut și la Timișoara, echipa gorjeană este pe loc retrogradabil și doar o minune o mai poate scoate de acolo.

Ceea ce era de așteptat să se întâmple, s-a petrecut. De fapt, nimic nu a fost întâmplător, dar despre ceea ce a dus la dezastrul Energiei din acest sezon vom mai avea timp să vorbim. Trupa condusă de Diamantakos și Alionescu nu a avut forța de a se opune timișorenilor, o echipă ce-și juca și ea cartea pentru evitarea retrogradării. Fost jucător al Energiei, Dalibor Djapa a deschis jocul cu opt puncte consecutive, echipa gorjeană punctând și ea abia când gazdele aveau 8-0. Diferența a tot crescut, în minutul 8 tabela arăta 25-10 și era tot mai evident că Energia face pasul spre liga a doua. Primul sfert s-a încheiat cu un avantaj de 13 puncte pentru gazde, Energia reușind să echilibreze cât de cât jocul abia în următoarele 10 minute de joc. Gorjenii s-au apropiat la 7 puncte de gazde, însă nu au putut mai mult cu toată forma arătată de Paris Horne. În partea a doua a sfertului secund, BC Timișoara s-a distanțat din nou, sfertul s-a închis cu un rezultat egal, 20-20, iar la cabine gazdele plecau cu același avantaj avut după primele 10 minute de joc, respectiv 13 puncte.

Diferență imensă în sfertul 3
Energia a pierdut definitiv contactul cu gazdele în sfertul al treilea, unul în care diferența dintre cele două echipe a crescut la un moment dat la un maxim de 24 de puncte, scor 68-44 în minutul 27. Având victoria în buzunar, la fel și cheia salvării de la retrogradare, echipa bănățeană nu a mai avut de ce să forțeze și și-a permis momente de relaxare ce au ajutat Energia să mai îndulcească din acest eșec.
Echipa antrenată de Diamantakos și Alionescu a câștigat sfertul al patrulea la o diferență destul de mare, 11 puncte, însă însuficientă pentru a putea întoarce soarta meciului care îi trimite în mare proporție în liga secundă.

Horne, la borna 40
Statisticile au o importanță foarte mică în astfel de partide, totuși merită a fi menționată performanța lui Paris Horne, care a înscris mai mult de jumătate dintre punctele echipei sale. Horne a terminat meciul de pe Bega cu 40 de puncte, interesant fiind și faptul că americanul a fost singurul jucător al Energiei care a înscris de la distanță în acest meci, el având 5 reușite din spatele semicercului, Energia având, în total, 28 de încercări în acest meci. La fel de interesant poate fi și faptul că Andrei și Aktaș nu au avut nici măcar o reușită din acțiune în acest meci, cei doi aducând Energiei doar 3 puncte! Scoțându-l din ecuație și pe Mihuți, fără niciun punct la Timișoara, se poate spune că Energia a jucat doar cu trei jucători: Horne, Șanta și Danys, lucru ce lămurește fără drept de tăgadă de ce Energia a pierdut la Timișoara!

Calculele imposibilului
După acest nou eșec și după ce BCM U Pitești a învins la Mediaș, Energia a trecut pe penultimul loc din Grupa B a fazei secunde a sezonului regulat. Energia și BCM U Pitești sunt la egalitate de puncte în acest moment, iar pentru a se salva de la retrogradare gorjenii au nevoie nu doar de o minune, ci de două! Mai întâi, elevii lui Diamantakos și Alionescu sunt obligați să învingă în deplasare pe Dinamo, ceea ce, până la urmă, nu ar fi chiar imposibil după ceea ce au arătat bucureștenii în meciurile din Grupa B, însă apoi au nevoie și de o înfrângere a piteștenilor, pe propriul teren, în fața timișorenilor, ceea ce pare în acest moment extrem de greu de crezut, dar mai ales de înfăptuit.

BC Timișoara – Energia Târgu Jiu 81-73 (28-15, 23-23, 20-16, 10-21)
Sala „Constantin Jude”, Timișoara, spectatori: 350
BC Timișoara: Zivanovic (8), Covlescu, Szekely, Dunndjerski (7), Jeremic (18), Milencovic (9), Toth (10), Warren (2), Djapa (16), Veselinov (11). Antrenor: Nenad Mandic.
Energia: Andrei (1), Horne (40), Șanta (15), Danys (15), Aktaș (2), Mihuți, Bratoloveanu, Baloșin. Antrenori: Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.
Arbitri: Ciprian Stoica, Andrada Monika Csender, Alin Dragoș.