Energia s-a calificat în faza a doua a FIBA Europe Cup de pe primul loc al Grupei K / Obiectiv atins!

424

Trupa lui Constantinides și-a atins un prim obiectiv în FIBA Europe Cup cu o etapă înaintea finalului primei faze. Trecând cu 87-82 de AEK Larnaca, Energia și-a asigurat nu doar prezența în faza următoare, ci și primul loc al Grupei K.

Meciul a început, ca multe altele, cu o reușită de trei puncte a lui Troupe, însă oaspeții aveau să fie cei care au fost la timonă în primul sfert. De la 3-0 s-a ajuns repede la 11-17, iar după zece minute de joc ciprioții aveau avantajul unei posesii, scor 17-20. Sfertul secund a fost unul de excepție pentru echipa antrenată de Constantinides. De la 19-23, grație a trei coșuri de trei puncte consecutive marcate de Energia, două de către Mack și unul al lui Horne, scorul a devenit 28-23 pentru gazde. Recitalul coșurilor de trei puncte a continuat cu câte o reușită și pentru Diggs și Aktaș, iar diferența a crescut constant, ajungându-se la un ecart de 13 puncte între cele două echipe. În sfertul al doilea, Energia a reușit cinci coșuri de la distanță, a marcat 29 de puncte, a primit doar 13 și prin această evoluție avea să-și asigure victoria și calificarea între cele mai bune 32 de echipe ale competiției. Și în sfertul al treilea aruncările de trei puncte au intrat Energiei, echipa gorjeană având patru astfel de reușite, însă apărarea a lăsat de dorit și s-au încasat 24 de puncte. A contat foarte mult și faptul că Eziukwu a comis a patra greșeală personală la doar două minute după pauza mare și a fost schimbat cu Șanta, dar și acesta a mai stat pe teren doar patru minute până a ajuns la același număr de greșeli personale. Constantinides a fost nevoit să apeleze la Mihuți, un jucător foarte combativ, care a punctat în ofensivă, dar în defensivă nu avea cum să facă față colosului Brezec.

Energia Târgu Jiu – AEK Larnaca 87-82 (17-20, 29-13, 18-24, 23-25)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 950
Energia: Troupe (8), Eziukwu (10), Andrei, Șanta (4), Mihuți (4), Mack (14), Radosavljevic (11), Horne 5), Aktaș (9), Guțoaia (8), Diggs (14), Sanda. Antrenor: Antonis Constantinides.
AEK: Palalas, Leontiou, Vaughn (9), Brezec (17), Kilaras, Petrovic (7), McFadden (29), Roundy, Trisokkas, Gilling (7), Panteli (13). Antrenor: Linos Gavriel.
Arbitri: Tomislav Hordov (CRO), Aleksander Pavlov (MKD), Sergii Tyslenko (UKR).

Emoții mari în ultimul minut
Diferența a scăzut, în ultimele zece minute s-a intrat cu doar șapte puncte avans, 64-57, și meciul se juca. AEK a apelat la un pressing agresiv, Energia a fost de multe ori în dificultate nereușind să construiască și a pierdut multe mingi. Ciprioții au profitat și după un run de 8-0, AEK Larnaca s-a apropiat la doar o posesie de gazde, scor 73-70. Energia a replicat, Mack a pus patru puncte pentru echipa sa pe tabelă, iar Aktaș a contribuit cu două libere și scorul era din nou unul liniștitor, 79-70. Diferența s-a păstrat până în ultimul minut, când la 85-76 pentru Energia, oaspeții au dinamitat jocul cu două reușite consecutive de trei puncte în mai puțin de 20 de secunde. La 85-82 și 46 de secunde rămase de jucat, Constantinides a cerut timeout pentru a-și trezi elevii la realitate. Tonul nu a fost deloc jos, dar a avut efectul scontat. “Mai mult am strigat la ei. Eram foarte nervos. Consider că trebuie să strig la ei să se trezească, să-și revină și să nu facă altă greșeală. Trebuie să recunoaștem că după ce am condus cu 10 sau chiar cu 12 puncte ne-am relaxat fără nicio scuză. Am făcut niște greșeli la nivel de minibaschet, lucru inadmisibil pentru jucători profesioniști. Am greșit mult și fără scuză pentru nivelul la care jucăm. Evident că vom avea niște discuții și vom lucra la antrenamente asupra acestor aspecte. Puteam pierde acest meci, dar recunoaștem că am avut și noroc”, a explicat Constantinides ceea ce a făcut în cel mai important timeout al meciului. Radosavljevic a înscris după timeout pentru 87-82, iar apoi echipa s-a apărat bine după timeout-ul solicitat de oaspeți, Energia recuperând direct din repunere. Troupe a beneficiat de două aruncări libere, le-a ratat pe ambele, dar Energia a reușit și în aceste condiții să-și păstreze avantajul luat și să câștige meciul, victorie care a fost echivalentă cu calificarea de pe primul loc al Grupei K, indiferent de rezultatele ultimelor partide.

“Trebuie să recunoaștem că cel mai slab meci dintre cele disputate este cel din această seară. Jucătorii au fost foarte stresați, iar miza rezultatului a afectat în mod negativ performanțele lor. A fost un meci asemănător cu cel de anul trecut când am jucat împotriva celor de la Kormend. Și atunci jucătorii erau foarte stresați. Pe undeva este totuși un lucru normal, dar o echipă care vrea să meargă mai departe trebuie să învețe să gestioneze și astfel de situații că să obțină performanțe. Meciul de astăzi a fost câștigat de jucătorii români și vreau să-i felicit public”, Antonis Constantinides, antrenor Energia Târgu Jiu.

“Din păcate, în sfertul al doilea, noi singuri ne-am creat probleme. Este unul dintre puținele meciuri pe care eu le-am urmărit și în care o echipă care câștigă trei sferturi, primul, al treilea și al patrulea, nu câștigă și meciul și asta pentru că noi am pierdut sfertul al doilea la o diferență de 16 puncte. Nivelul de concentrare nu a fost la nivelul la care ar fi trebuit să fie la un astfel de meci și, din păcate, în niște momente cheie reacția noastră nu a fost cea care ar fi trebuit să fie. Pe plan psihic am demonstrat că nu am fost pregătiți așa cum trebuie, dovadă că am făcut și fault tehnic, am dat niște aruncări libere ușor adversarilor, ei au marcat și asta a contat pentru rezultatul final”, Gavriel Liones, antrenor AEK Larnaca.