Energia, victorie de moral

397

Energia a obținut un succes de moral, o victorie care ar putea să o ajute în play-out să obțină un loc mai bun la finalul unui nou sezon de coșmar pentru iubitorii handbalului gorjean.

Dacă Energia a luptat cu gândul la punctele ce i-ar putea fi de folos în play-out, Minaur a căutat succesul care să o mențină cu prima șansă în lupta pentru locul 8, ultimul ce asigură prezența în play-off.
Minaur a început în forță și după 20 de minute conducea cu cinci goluri, scor 6-11, fapt care l-a obligat pe Sorin Bârză să facă unele schimbări ce s-au dovedit a fi inspirate. A renunțat la Pralica, Mănescu și Șoldănescu, jucători pe care nu i-a mai folosit până la final, și l-a aruncat în luptă pe Acatrinei, care fusese menajat până atunci.
„Acatrinei a avut în această săptămână o indispoziție. El a avut o problemă medicală și nu a fost la antrenamentele de joi și vineri dimineața. Am încercat să-l menajăm cât mai mult posibil. Am crezut că poate fi o soluție cu Bogdan Mănescu, dar acolo ne-am dereglat puțin în apărare. Apoi am intrat într-un sistem mult mai apropiat de ce jucăm noi și a fost mai bine”, a explicat Sorin Bârză faptul că Acatrinei a fost pe bancă în prima parte a jocului. Cu un parțial de 5-1, Energia a revenit în joc, scor 11-12, dar pauza îi găsea pe gorjeni la trei goluri în spatele campioanei en-titre.
Și debutul reprizei secunde a fost greu pentru Energia, care în minutul 40 avea de recuperat cinci goluri, scor 14-19. Cinci reușite consecutive ale echipei gorjene au readus egalitatea pe tabelă, iar în minutul 50 Energia avea deja un avantaj de două goluri. Acest avantaj a crescut la patru goluri, în minutul 55, iar la final Energia s-a impus cu 27-24, victoria datorându-se și faptului că oaspeții au avut o rotație scurtă, ce nu le-a permis prea multe schimbări.

„O victorie foarte importantă pentru noi. Așa cum ne-am propus în urmă cu trei săptămâni vrem să ne luptăm cât mai mult pentru obținerea locului 9. Am vrea să evităm, în orice fel barajul, pentru că Energia nu este o echipă care să ajungă la baraj. Vreau să-i felicit pe băieți pentru că au gestionat momentele importante extraordinar de bine. Am avut un lot ceva mai lung, iar băieții au fost foarte bine implicați, mai ales în repriza a doua. Mi-a părut bine că jucătorii mei au înțeles avertismentele în ceea ce privește apărarea foarte puternică a celor din Baia Mare. În prima repriză am avut câteva momente ușor îndoielnice în atacul nostru, dar și în apărare. Am câștigat astfel un meci foarte important pentru noi”, Sorin Bârză, antrenor Energia Târgu Jiu.

„Am știut că ne așteaptă un meci greu aici. Este păcat că am pierdut pentru că am jucat destul de bine. Din păcate, noi am gestionat mai prost finalul de meci și asta ne-a costat. Vreau să-mi felicit băieții pentru prestația din acest meci, pentru modul cum s-au dăruit și să felicit și echipa gazdă pentru că a jucat mai bine în momentele importante decât am făcut-o noi. Diferența s-a făcut undeva după minutul 45. Noi am jucat câteva minute în inferioritate numerică, iar Energia a putut să vină peste noi”, Raul Fotonea, antrenor Minaur Baia Mare.

Energia Târgu Jiu – Minaur Baia Mare 27-24 (11-14)
Sala „Voievod Litovoi”, Târgu Jiu, spectatori: 250
Energia: Șelaru, Țenghea, Bucătaru – Iancu (2), Nistor (3), Bejinaru, Pralica (1), Țuțu (3), Șoldănescu, Păunică (1), Mledenciu (3), Enache, Giotoiu (4), Stoica, Acatrinei (9), Mpnescu (1). Antrenor: Sorin Bârză.
Minaur: Pop, Simulescu – An. Popescu (2), Bușecan (1), Sadoveac (13), Mihai (3), Sabău (2), Cristescu, Diaconu, Tălmaciu, Mureșan (1), Bera (2). Antrenor: Raul Fotonea.
Arbitri: B. Dordea / M. State.