Erico, eroul Pandurilor

389

Pandurii a câștigat cu 1-0 disputa cu ASA Târgu Mureș, grație reușitei lui Erico, iar ardelenii sunt matematic retrogradați în liga secundă.

Într-un meci lipsit de spectaculozitate, singura fază importantă a primei părți a avut loc în careul mureșenilor. Batin a reușit să trimită mingea în plasa porții lui Pap, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 67, Hamed a ratat o ocazie mare a marca, dar șutul său a fost respins de Pap.

Pandurii a deschis însă scorul cinci minute mai târziu, în urma unei acțiuni individuale a lui Erico. Fundașul „pandurilor” a plecat cu mingea la picior de la jumătatea terenului, a înaintat printre jucătorii adverși, iar apoi l-a învins pe Pap cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

Pandurii reușește astfel să egaleze la puncte Chiajna și ACS Poli, echipa de pe locul de baraj, în timp ce ASA Târgu Mureș este prima echipă retrogradată matematic din play-out.(A.C.)