FOTBAL, Liga a 3-a – Etapă bună pentru gorjeni

472

Echipele gorjene dau liber Bătrânei Doamne spre liga a doua. După ce etapa trecută Minerul Motru a reușit să obțină un succes surprinzător în deplasarea de la Sebiș, o altă grupare gorjeană le-a pus piedică foștilor lideri ai seriei a IV-a din liga a 3-a.

Știința Turceni a furnizat o nouă surpriză învingând cu 2-1 pe teren propriu pe cei de la Național Sebiș. Fotescu a deschis scorul, Slavu a dublat avantajul echipei gorjene, iar Bozian a redus din handicap cu cinci minute înaintea finalului partidei. Acest nou eșec înregistrat de Național Sebiș a tulburat apele în rândul grupării din Sebiș, echipă care se întărise cu jucători precum Străuț sau Mardare cu gândul la o promovare care acum se îndepărtează. De altfel, Sebișul s-a despărțit deja de Străuț și este pe cale să rupă contractul și cu Mardare.
Profitând de acest succes al Științei, UTA Bătrâna Doamnă s-a detașat în fruntea clasamentului în ciuda faptului că și echipa din Arad a făcut un pas greșit pe teren propriu, doar 1-1 cu Millenium Giarmata.
Minerul Motru a legat două victorii, după succesul de la Sebiș din runda trecută, acum s-a impus pe teren propriu, cu 1-0, în fața celor de la ACSO Filiași, singura reușită a partidei venind la capătul unei ore de joc, golul fiind semnat de Trifu.
Meciul disputat de cea de-a treia echipă gorjeană din Liga a 3-a, Pandurii II Târgu-Jiu, a avut un scor stabilit de la punctul cu var. Două penaltiuri transformate de fiecare parte au făcut ca meciul să se termine cu o remiză, scor 1-1. Stănaia a deschis scorul pentru gazde în ultimul minut al primei reprize, iar Shamsin a egalat cu cinci minute înainte de final.
Mâine, în cadrul rundei a 20-a, Pandurii II va primi la Rovinari vizita celor de la Nouva Mama Mia Becicherecul Mic, Știința Turceni se va deplasa pentru partida cu ACSO Filiași, iar Minerul Motru va evolua și ea în deplasare, contra celor de la Millenium Giarmata.

12. ACS Viitorul Craiova 18 2 5 11 15-31 11
13. Minerul Mehedinţi 18 2 2 14 6-36 8