Garcea, campion balcanic la juniori

614

Sportivul gorjean Adrian Garcea îşi continuă începutul foarte bun de an. Atletul pregătit de antrenorul emerit de la CS Pandurii, Ion Bură, a câştigat, sâmbătă, titlul de campion balcanic de juniori la proba de 1.500 metri. Competiţia s-a desfăşurat în Bulgaria, la Sofia. O altă gorjeancă formată la Târgu Jiu, de acelaşi antrenor, Adina Ionela Amzucu, a cucerit argintul la săritura în înălţime (1,76 m). România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 7 de aur, 3 de argint şi 2 de bronz. “Tricolorii” au ocupat primul loc atât în clasamentul la masculin (3-1-1), cât şi la feminin (4-2-1). În clasamentul general pe medalii, Croaţia s-a aflat pe locul al doilea (3-5-4), iar Bulgaria (3-4-4) a terminat pe trei. La masculin, România a reuşit “dubla” la 60 m garduri, unde Alex Ionuţ Iconaru a cucerit aurul (7 sec 77/100), cu un nou record al competiţiei, iar Alin Ionuţ Anton a obţinut argintul (7 sec 78/100). Adrian Garcea a ieşit învingător la 1.500 m (3:51.36), iar Răzvan Cristian Grecu s-a impus la triplusalt, cu 15,93 m, nou record al Campionatelor Balcanice Under-20. Cristian Gabriel Voicu a câştigat medalia de bronz la 800 m (1:52.42). La feminin, au stabilit noi recorduri ale competiţiei Marina Andreea Baboi, la 60 m (7 sec 45/100), şi Andrea Miklos, la 400 m (54 sec 51/100). Alte medalii de aur au fost obţinute de ştafeta 4×400 m (Adina Cârciogel, Iulia Banaga, Maria Scrob şi Diana Elena Bogoş – 3:48.43) şi Diana Elena Bogoş, la 800 m (2:14.35). Medalii de argint au cucerit Adina Ionela Amzucu, la săritura în înălţime (1,76 m), şi Diana Ioana Ţigănaşu, la aruncarea greutăţii (14,62 m), în timp ce Georgiana Aniţei şi-a adjudecat bronzul la triplusalt (12,95 m). “Aştept cu nerăbdare Campionatul Balcanic de Seniori din 17 septembrie, la Istanbul, unde voi alerga 3000 de metri şi am ca obiectiv doborârea recordului european de juniori. Mulţumim celor care sunt alături de noi şi ne susţin”, a spus Adrian Garcea.