Gorjenii, remarcaţi la Maratonul din Bucureşti

739

Sportivii din Gorj au avut o comportare foarte bună la cea de-a 11-a ediţie a Maratonului Internaţional Bucureşti. La competiţie au luat parte aproape 20.000 de participanţi din peste 70 de ţări. Adela Bălţoi de la CS Pandurii a reuşit o performanţă de excepţie. Atleta pregătită de Viorica Dima a câştigat Campionatul Naţional de senioare cu 2h 50min 05sec şi a venit pe locul doi în cursa internaţională. La tineret, Mihaela Cioveie (CS Pandurii) s-a clasat prima, cu timpul de 3h 12 min. Proba feminină de senioare a fost câştigată de etiopianca Gelana Almaz Erba cu timpul 2h 41min 29sec. Pe trei a venit Nicoleta Ciortan, cu 2h 57min 56sec. În plan naţional la masculin, pe prima treaptă a podiumului de premiere s-a urcat Sorin Mineran (CSU Arad – 2h27:29), alergător urmat de către Gheorghe Surlea, fost pandur, legitimat acum la CSU Arad – CS Run for Agro(2h31:01) și de Ștefan Lupulescu (CS Pandurii – 2h32:00). Laura Popescu, fosta elevă a lui Ion Bură, acum la CSM Cluj –Napoca, a venit pe locul trei. (3h01:23). La tineret, băieţi, s-au impus George Popa (CS Știința Bacău – 2h42:51). Învingătorul maratonului internaţional de 42,195 km, a fost Hosea Kipkenboi din Kenya, cronometrat cu 2h 11min 32sec. Acesta a fost urmat de către conaţionalul său Kipkogei Joel Kimutai, cu 2h 11min 59sec şi de Kaleb Kashebo din Etiopia, cu 2h 13min 22sec. La cursa populară au luat startul 2.500 de participanţi, iar la cursa copiilor, 3.600 de micuţi cu vârste cuprinse între 0-13 ani, fiecare categorie de vârstă şi gen având start diferit, coridorul de start fiind împărţit pe sectoare, pe distanţe cuprinse între 0,9-1,4 km. La cursele competitive au fost oferite premii primilor cinci clasaţi. Traficul în Capitală a fost restricţionat în timpul competiţiilor. Printre cei care au participat la cursa populară s-a numărat şi fostul internaţional de fotbal Ciprian Marica.