Handbal, Liga Națională (m) – Energia Pandurii, victorie muncită cu Minaur Baia Mare

3046

Handbaliștii gorjeni, pregătiți de Liviu Andrieș și Adrian Gorun, au continuat seria jocurilor fără orizont adus în prim plan de-a lungul perioadei de pregătire, atunci când au avut de trecut și două teste de verificare în compania Potaissei Turda și Politehnicii Timișoara. În amicale, victoriile au venit pe fondul “hei-rup”-ului, așa cum au considerat că e bine să procedeze și în prima “oficială” din acest an, în compania Minaurului băimărean. Cu Potaissa, în urmă cu o săptămână, cu toate că au învins la două goluri, după două reprize diametral opuse, oaspeții beneficiau la pauză de un avans de 7 goluri, deloc mulțumitor pentru întreaga suflare aflată pe banca tehnică și administrativă a acestei echipe. Energia Pandurii Lignitul s-a văzut mult prea devreme cu sacii în căruță, ba mai mult de atât, și-a permis, cu de la sine putere, să-și privească adversarul din campionat cu un aer de superioritate pe care doar Franța are dreptul să-l afișeze după lecția de handbal oferită în finala “Europeanului” din Danemarca.

Nimic mai simplu! Gorjenii au crezut că doar simpla prezență pe teren le va coborî pe linia de clasament cele trei puncte ale victoriei, însă reversul atitudinii a venit firesc pe coordonatele unui joc ce nu s-a ridicat vreun moment la nivelul pretențiilor responsabililor cu performanța ai echipei, dar și în deplină conformitate cu statutul de jucători de națională al pieselor de bază Acatrinei, Șelaru sau Asoltanei. Nici măcar statistica nu se află de partea celor care, peste ceva timp, vor fi nevoiți să depășească Suedia în cadrul barajului pentru calificare la Mondialul din Qatar, din 2015. Asoltanei a fost acreditat cu un gol din trei acțiuni, iar Acatrinei a înregistrat un procentaj deloc de invidiat, de 7 goluri din 16 acțiuni, în timp ce George Șelaru a fost doar… prezent la teren. De asemenea, nu-i putem scoate din “ecuație” pe cei doi, considerați, tunari ai echipei, interii stânga Laurențiu Dinescu și Mihai Păiuș. Păiuș a fost preferat mai mult în faza defensivă în ultima perioadă, așa că nu a avut decât o acțiune, și aceea ratată, în cele 27 de minute consemnate în raportul de joc. Dinescu nu-și (re)găsește cadența ce l-a propulsat către echipa din Târgu-Jiu și continuă să etaleze evoluții cu care se poate lăuda doar în ligile inferioare. A bifat, la rândul său, vreo 30 de minute, în meciul contra Minaurului, perioadă în care a marcat 3 goluri din… 9 acțiuni. Cu o asemenea evoluție, cu care nu convingi nici măcar o vrăbiuță că se află în cătarea puștii vânătorului, Energia a luat toate cele trei puncte din confruntarea cu H.C. Baia Mare, scor 24-22 (10-14). Trupa oaspete a început mai slab jocul, și-a revenit pe parcurs și a profitat de degringolada din defensiva gazdelor, dar și de inexactitățile din atac. Energia a condus cu 4-2, în minutul 8, și 6-5, în minutul 13, însă oaspeții au preluat conducerea după o serie de 5 goluri consecutive, așa că în minutul 19 tabela de marcaj indica 6-10. Diferența de patru goluri a fost menținută de oaspeți până la pauză, intrarea la cabine consumându-se atunci când pe tabelă era afișat 10-14. A fost un rezultat care, ca și în amicalul cu Potaissa Turda când la pauză ardelenii conduceau cu 17-10, l-a determinat pe Andrei Maioreanu, președintele secției de handbal, să meargă în vestiarul Energiei pentru a-și coborî cu picioarele pe pământ “subalternii”. Efectul s-a resimțit după reluare, Energia a punctat de trei ori consecutiv și s-a apropiat la un singur pas de vizitatori. Egalitatea, la 16, a fost stabilită în minutul 38, dar oaspeții au continuat să conducă ostilitățile până în minutul 47, când le-a fost atribuită, pentru ultima dată în acest meci, supremația, la scorul de 19-21. Trupa lui Andrieș a reușit încă o seriei cu trei goluri consecutive, a preluat conducerea, iar finalul l-a gestionat mult mai exact pentru o victorie grea în compania unei echipe care se agață de orice oportunitate pentru a-și asigura un loc cât mai călduț în… play-out. Succesul a fost meritat, având în vedere doar evoluția din repriza secundă, însă, și de această dată, mai mulți jucători au rămas datori asistenței aflată în tribunele Polivalentei, lucru bun de remontat duminică, 2 februarie, în runda a XVI-a, atunci când vor întâlni Știința Dedeman Bacău.
Miercuri, 29 ianuarie, elevii lui Andrieș au programat, începând cu ora 18.15, la București, duelul cu Dinamo, contând pentru etapa a XV-a a primului eșalon de handbal masculin.

Energia Pandurii Lignitul Târgu Jiu – H.C. Baia Mare 24-22 (10-14)
„Sala Sporturilor” – Târgu Jiu, spectatori: 650
Energia: Cristian Antonaru, George Șelaru, Martin Juzbasic – Mihai Păiuș, Valentin Popescu, Darius Apolzan, Alexandru Asoltanei (1), Dorin Dragnea (5), Cosmin Liberț, Andrei Enache (2), Laurențiu Dinescu (3), Paul Giotoiu (3), Ionuț Mazilu, Gheorghe Roman, Florin Acatrinei (7), Răzvan Mledenciu (3). Antrenori: Liviu Andrieș și Adrian Gorun.
H.C. Baia Mare: Ionuț Irimuș, Vasile Viman, Călin Leordean – Răzvan Udriștoiu, Srdjan Gavrilovic (3), Andrei Grasu (3), Ionuț Acsinia, Mihai Bușecan (1), Florin Baican, David Munea (2), Viorel Fotache (1), Cătălin Crăciun, Bogdan Mihai (3), Alexandru Sabău, Alin Bondar (8), Daniel Bera (1). Antrenori: Gheorghe Covaciu și Daniel Popovici.
Arbitri: Alexandru Blas – Marius Gheorghișor, ambii din București.