În sfârșit, VICTORIE!

467

Handbaliștii Energiei au spart și ei gheața în 2016 și au obținut un succes important în deplasarea de la Ploiești. După o serie neagră ce a ținut până vineri și care a condus și la plecarea antrenorului Bozo Rudic, Energia a făcut un joc bun la Ploiești și s-a întors cu o victorie care i-a asigurat liniștea pentru finalul acestui sezon.
Nistor a început în forță jocul și trei acțiuni finalizate de extrema Energiei a dus scorul la 0-3 după 5 minute din partida de la Ploiești. CSM-ul a revenit și a egalat în doar trei minute. Elevii lui Sorin Bârză au arătat însă ca o echipă care știe ce vrea și după 15 minute de joc tabela arăta 3-7. Diferența s-a păstrat până la finalul primei reprize și Energia era încrezătoare pentru ultimele 30 de minute ale întâlnirii. Ploieștenii au forțat egalarea și au fost aproape să o obțină, la jumătatea reprizei secunde scorul fiind 20-21, dar Nistor și Enache au mărit diferența atunci când a fost nevoie. Gazdele au aruncat în luptă și ultimele arme și au ajuns din nou la un gol de gazde, în ultimul minut tabela arătând 25-26, cu Energia în inferioritate numerică. Păunică a ratat golul care putea să o desprindă pe Energia, iar CSM Ploiești a avut o aruncare de la 9 metri cu două secunde înainte de final. Capotă a aruncat însă peste poarta lui Șelaru și Energia s-a întors cu trei puncte mari de la Ploiești.

CSM Ploiești – Energia Târgu Jiu 25-26 (12-16)
Sala „Olimpia”, Ploiești, spectatori: 700
CSM: Antonaru, Szopka, Rotaru – Al. Farcaş (8), Capotă (7), Dediu (4), Zamfir (3), Tărîţă (2), Turcu (1), R. Farcaş, Hoinaru, Botezatu, Mihoci, Hodorogea, Stăncioiu, Năstase. Antrenor: Dragoş Dobrescu.
Energia: Şelaru (14 intervenţii), Ţenghea, Bucătaru – Acatrinei (5), Nistor (5), Giotoiu (4), Ţuţu (4), Păunică (4), Enache (3), Pralica (1), Iancu, Şoldănescu, Mănescu, Mledenciu, Bejenariu. Antrenor: Sorin Bârză.
Arbitri: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu, ambii din Buzău.