ISU Gorj a învins Dream Team

825

Victorie mare pentru ISU Gorj în derby-ul dintre locurile 1 și 2 în Campionatul Judeţean de Minifotbal de la Dolce Vita. Profitând de faptul că liderul Dream Team nu s-a putut baza pe serviciile mai multor jucători importanți, precum Dănăricu, Pîrvulescu, Ștefan Alexandru sau Găman, pompierii gorjeni au obţinut un succes extrem de important. Campionii au început perfect meciul și au punctat, la una dintre primele acțiuni, prin fostul jucător al naționalei de futsal a României, Ion Al-Ioani. Același jucător a ratat o ocazie mare de a face 2-0, iar ISU a profitat. Gîlcescu a egalat din lovitură de penalitate de la 9 metri în chiar ultimul minut al primei reprize. Meciul s-a jucat pe contre în repriza a doua și părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate. Mainerici a prins însă un șut puternic și a tranșat soarta partidei pentru ISU, cu 4 minute înainte de final. Victoria din etapa a 13-a îi aduce pe cei de la ISU la egalitate cu liderul Dream Team, care își menține însă poziția datorită golaverajului mai bun. Restul etapei a programat meciuri echilibrate, spectaculoase, toate echipele dorind să strângă puncte pentru a accede în play-off-ul competiției. Surpriza rundei a constituit-o Karma Târgu Jiu, care a trecut de Profi Târgu Jiu cu scorul de 3-2. Victoria îi duce acum pe cei de la Karma pe locul 6, ultimul care duce în play-off la final de sezon regulat. Profi a fost depășită în clasament de Peppy Dolce Vita, învingătoare cu 5-2 în fața celor de la Primăria Rovinari dar și de Farmacia Victoria, care a trecut cu 3-1 de Primăria Bîlteni.
Debutante în campionat, Mica Frăție și Provincialii trag tare să prindă faza de play-off și s-au impus în jocurile cu Minprest Rovinari și Real Târgu Jiu.

9 Mica Frăţie 13 4 2 7 39 56 -17 14
10 Minprest Rovinari 13 2 2 9 33 62 -29 8
11 Primăria Bîlteni 13 1 3 9 15 52 -37 6
12 Primăria Rovinari 13 0 3 10 31 62 -31 3