Joc sterp, egal mulțumitor

387

Pandurii a mai acumulat un punct în clasament, dar meciul cu Viitorul a arătat o echipă gorjeană fără idei și parcă și fără dorința de a juca fotbal. Trupa lui Edi Iordănescu a jucat pe cartea apărării, a punctat în debutul reprizei secunde, dar a fost egalată și chiar putea termina meciul fără niciun punct.

La finalul unei săptămâni care a adus vești contradictorii din partea finanțatorului, care a dat scrisoarea de garanție necesară pentru obținerea licenței, dar a anunțat că nu va mai da bani la Pandurii cel puțin în următoarele luni, trupa lui Edi Iordănescu s-a comportat pe teren la fel ca și cei pe care-i are pe piept. A stat la cutie și a oferit fotbal doar pe hârtie. Responsabili cu fotbalul au fost oaspeții, care, per ansamblu, se pot declara nemulțumiți cu egalul de la Severin.

45 de minute groaznice
Jocul primei reprize a fost unul care l-a nemulțumit pe antrenorul Pandurilor, care la pauză și-ar fi dorit ca regulamentul să-i permită măcar un număr dublu de schimbări: “Sincer, fără să dau nume, la pauză trebuia să fac 6-7 schimbări, dar nu îmi permitea regulamentul. Au fost mulți jucători care nu au arătat cum trebuie, și asta din cauză mentală”, a recunoscut Edi Iordănescu. Totuși, singurul pedepsit a fost căpitanul Dan Nistor, care a avut o prestație foarte slabă. Nicoliță a fost aproape de a deschide scorul după o eroare a lui Mrzljak, dar Stanca a închis bine colțul scurt în minutul 11, la fel cum a făcut-o și în minutul 15, la o fază a aceluiași Bănel Nicoliță, excelent servit de Ianis Hagi. În a doua jumătate a primei reprize, Pandurii a echilibrat jocul, a avut o posesie mai bună, însă fără a pune prea mult piciorul în careul advers. De altfel, gorjenii au încheiat primele 45 de minute fără a-l solicita pe Pecancha, care nu a avut niciun șut pe spațiul porții, singura reluare spre poarta constănțeană trecând pe lângă buturi.

Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Constanța 1-1 (0-0)
Stadion „Municipal”, Drobeta Turnu Severin, spectatori: 1.000
Au marcat: Nicoară (min. 46) / Rusu (min. 72)
Pandurii: Stanca – Ungurușan, Vasco, Săpunaru (min. 61 Vasiljevic), Grecu – Ropotan, Mrzljak – Ciucur (min. 78 Răduț), Nistor (min. 46 Răuță), Nicoară – Hora. Antrenor: Edi Iordănescu.
Viitorul: Pecanha – Benzar, Goulon, Boli, Ganea – de Lucas (min. 56 Rusu), Filip, R. Marin – I. Hagi (min. 77 Coman), Tănase, B. Nicoliță (min. 56 Rusu). Antrenor: Gică Hagi.
Arbitri: Radu Petrescu – Radu Ghinculeac, Mircea Grigoriu. Adiționali: Istvan Kovacs și Adrian Comănescu.

Dereglați de accidentarea lui Săpunaru
Așa cum a făcut în fiecare meci disputat în această primăvară, Pandurii a forțat în debutul reprizei secunde și a marcat la prima intrare în careul oaspeților. Răuță, intrat în locul lui Nistor, a găsit un culoar bun pentru o pasă la Ciucur, centrarea acestuia în spatele fundașilor fiind ajunsă de Nicoară, care a înscris din doar patru metri, la 40 de secunde de la reluare. Vasco a fost, în minutul 50, la un pas de dublarea avantajului însă a ajuns prea târziu în fața porții și a ratat reluarea ce putea închide meciul după o lovitură liberă de pe partea stângă a atacului gorjean.
Hagi a simțit pericolul și a schimbat în ofensivă, i-a trimis în față pe Chițu și Rusu și i-a scos de pe teren pe Nicoliță și de Lucas. Mutările făcute de Hagi aveau să se facă simțite abia după ce Săpunaru a ieșit de pe teren, accidentat la gleznă. Noul căpitan al pandurilor, care a preluat banderola după ieșirea lui Nistor, a încercat să rămână pe teren, dar după două minute în care durerile l-au răpus, a părăsit și el gazonul și a fost înlocuit în defensivă de Vasiljevic. Sârbul a faultat în careu în minutul 70, dar Radu Petrescu a fost galant cu pandurul și i-a arătat galben pentru simulare lui Rusu. Arbitrii au greșit însă peste două minute, când același Rusu a plecat din offside, dintre Vasco și Vasiljevic, la o pasă a lui Hagi și a egalat cu un lob din marginea careului mare, peste Stanca, ieșit inoportun dintre buturi. La 1-1 a fost rândul oaspeților să rateze o bună ocazie, șutul lui Filip lovind transversala în minutul 75.
Poate nemeritat, pandurii ar fi putut să smulgă victoria în minutul 89. Golgheterul Hora, care a beneficiat de un număr extrem de mingi utile, a scăpat singur pe un contraatac după o minge aruncată în față și o gafă a lui Goulon. Hora l-a depășit în viteză pe Boli, dar șutul său din unghi nu a prins colțul lung și a trecut pe lângă poartă în oftatul puținilor spectatori de care se bucură gorjenii la Severin.
Pandurii a ratat nu doar victoria, ci și șansa de a urca pe primul loc al clasamentului Ligii 1, fie și provizoriu. Totuși, chiar și acest punct, în condițiile unei competiții externe de echilibrată, se poate dovedi foarte util la final, atunci când se va trage linie.

edi viitorul“Am luat un punct, l-am pus în clasament. Am vrut mai mult, dar nu meritam mai mult. Prima repriză a fost cea mai slabă din acest an competițional. Nu am fost pregătiți mental pentru acest joc. În ciuda jocului care a arătat cum a arătat, dacă eram atenți și gestionam mai bine jocul, cu maturitate, puteam scoate mai mult, dar nu meritam. Sunt foarte multe lucruri care nu au funcționat individual și colectiv. Mi-ar fi mai ușor să spun ce nu a funcționat. Vom încerca să scoatem cât mai mult din jocul viitor”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii Târgu Jiu.

“Am rămas acolo pentru o clasare cât mai bună. Nu ne interesează primul loc, noi vrem cât mai sus. Noi nu ne luptăm la titlu. Nu a fost spectacol, noi am gândit altfel jocul. Cred că este echitabil rezultatul, chiar dacă au avut posesia. Voi face un RMN. Cred că este o întindere ușoară la ligamente. Noi mai avem opt finale. Vedem la final unde vom fi”, Cristi Săpunaru, fundaș Pandurii Târgu Jiu.

“Ne-am impus, am dominat meciul de la început până la final. Am suferit, am avut probleme în ultimii 30 metri. Ne-am creat ocazii, presiune, posesie mai mult decât Pandurii. Pandurii e o echipă șmecheră, cu experiență, care profită când are ocazia. Meritam să câștigăm, dar nu am reușit deși am jucat un fotbal bun. Pandurii vrea să câștige campionatul, nu ce spun ei. Sunt puternici din toate punctele de vedere, Târgu-Jiul e puternică. Se va bate la campionat. Din punctul meu de vedere Dinamo, Târgu-Jiul și Steaua se bat la campionat, în această ordine, din punctul meu de vedere”, Gică Hagi, antrenor Viitorul Constanța.