La un pas de fericire!

501

Pandurii a fost la un pas de a obține un succes important pe Național Arena, însă a greșit o singură dată și a pierdut nemeritat două puncte imense.

Cu o formulă de joc deja stabilă în linii mari, Pandurii a arătat determinare încă din primele minute de joc și a început în forță, așa cum o făcuse și în etapa precedentă, contra timișorenilor. Primul semnal a fost trimis încă din minutul 3, dar Ungurușan nu a putut relua pe poartă o centrare a lui Nicoară, șutul fundașului trecând pe lângă poartă. Cu accelerația la podea, Pandurii a făcut faza sezonului în minutul 5, o serie rapidă de pase pe traseul Nistor, Nicoară, Răduț l-a pus pe ultimul în situație de gol, fostul stelist marcând din centrul careului mare după ce mingea a mușcat bara înainte de a intra în poartă. Pandurii a continuat să dețină controlul partidei având în mână mijlocul terenului grație unui presing eficient făcut de întreaga echipă. Mrzljak și Droppa, susținuți și de linia de trei jucători din spatele vârfului, au ucis din fașă orice intenție ofensivă a gazdelor, așa că până la pauză Steaua nu a avut decât două situații cât de cât periculoase, prima când Chipciu a fost blocat de Vasco în colțul careului mic în minutul 8 și un șut al lui Kharja din interiorul careului, blocat de Nicoară în minutul 40. Nici Pandurii n-a mai avut ocazii mari, doar o reluare a lui Săpunaru după un corner executat de Nistor, dar fostul rapidist a trimis pe lângă buturi.

Greșeală taxată
Pandurii au fost mai periculoși la reluare, Răduț l-a pus pe Niță la grea încercare cu o lovitură liberă din unghi închis, iar Droppa a ratat o ocazie mare de a dubla avantajul gorjenilor trimițând pe lângă poartă din centrul careului. Nimic însă nu se compară cu situația avută de Hora în minutul 76, când vârful de conjunctură al Pandurilor a scăpat singur spre poarta stelistă, l-a învins pe Niță cu un șut din interiorul careului, însă bara din dreapta l-a salvat pe portarul bucureștean. Steaua s-a trezit în ultimele 10 minute, după ce cuplul Rădoi-Dumitriu a apelat la Muniru, Tade și Papp în speranța că fazele fixe le-ar putea oferi șansa de a scoate ceva din acest meci. Din păcate, Pandurii a greșit la o astfel de fază fixă, Muniru a zvâcnit într-un careu în care jucătorii echipei gorjene au rămas pironiți pe loc și scorul a devenit 1-1 în minutul 86. Steaua a sperat la mai mult, dar deja era mult şi acest punct pentru aspectul general al partidei, una controlată autoritar de Pandurii mai bine de 80 de minute.

Steaua București – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (0-1)
Arena Națională, București, spectatori: 2.000
Au marcat: Muniru (min. 86) / Răduț (min. 5)
Steaua: Niță – Alcenat (min. 62 Papp), Varela, Toșca, Guilherme – Filip (min. 77 Muniru), Kharja – Ad. Popa, Stanciu (min. 62 Tade), Hamroun – Chipciu. Antrenor: Mirel Rădoi.
Pandurii: Mingote – Ungurușan, Vasco, Săpunaru, Momcilovic – Mrzljak, Droppa – Nicoară (min. 68 Ciucur), Nistor, Răduț (min. 85 Grecu) – Hora (min. 77 Wellington). Antrenor: Edi Iordănescu.
Arbitri: Alexandru Tudor – Adrian Ghinguleac, Ovidiu Artene.
Cartonașe galbene: Alcenat (min. 24), Kharja (min. 45), Filip (min. 60), Tade (min. 64), Hamroun (min. 91) / Ungurușan (min. 24), Săpunaru (min. 55), Wellington (min. 82)

Eroare de marcaj
Edi Iordănescu și-a felicitat elevii pentru ceea ce au reușit pe întreg parcursul partidei cu Steaua și pentru acest parcurs foarte bun din ultimele nouă etape. Totuși, mulțumirea nu a fost deplină, tehnicianul Pandurilor simțind că a pierdut o oportunitate imensă datorită unei greșeli de marcaj: “Sunt dezamăgit şi există o doză importantă de frustrare. Din punctul meu de vedere suntem echipa care a pierdut două puncte şi nu cred că sunt subiectiv când spun acest lucru. Am avut o exprimare foarte bună, am organizat foarte bine faza defensivă, am fost foarte bine organizaţi pe timpul jocului, dar mă supără faptul că am primit gol pe un moment static. Am avut personalitate şi am pus constant presiune pe momentele de construcţie ale Stelei. Asta certifică numărul redus de ocazii pe care le-a avut Steaua. Golul a venit dintr-un moment static şi mă supără acest lucru. Îi felicit pe jucători pentru modul în care au controlat jocul. Am avut momente când puteam să ne desprindem, mai ales la bara lui Hora şi să închidem meciul cu un rezultat care era poate justificat împotriva unei echipe puternice care are respectul nostru. Ne respectăm adversarii, dar şi jucătorii noştri merită mai mult respect, pentru că scriu istorie pentru acest club în acest moment!” a ținut să precizeze Edi Iordănescu, supărat și pe faptul că înaintea meciului s-au făcut multe speculații și chiar și casele de pariuri au mers pe o victorie certă a Stelei.
În ciuda acestor puncte pierdute nemeritat, seria bună a Pandurilor continuă, trupa lui Edi Iordănescu atingând acum pragul a 9 meciuri fără înfrângere, iar până la ora meciului dintre Viitorul și FC Botoșani a urcat pe podiumul Ligii 1, la trei puncte de liderul Astra.
Pandurii nu are prea mult timp pentru a sărbători acest rezultat, miercuri urmând a întâlni din nou pe Dinamo, pentru a șasea oară în acest an, acum și în Cupa României, după ce până acum, doar în 2015, s-au mai întâlnit de trei ori în Cupa Ligii și de două ori în campionat. Și asta nu va fi și ultima întâlnire dintre Pandurii și Dinamo din acest an, cele două echipe urmând a juca în decembrie și meciul retur din sezonul regulat!

“Până la urmă e bun și un punct. Am făcut un meci perfect, dar din păcate a venit acea fază pe final. Cei de la Steaua au avut șansă la acea lovitură liberă, dar eu cred că am fost net superiori. Dacă ne spunea cineva că nu vom pierde acest meci ne bucuram, așa că acum ne bucurăm că nu am pierdut și că am bifat a noua partidă fără înfrângere”, Narcis Răducan, președinte Pandurii Târgu Jiu.

radut“Am încercat să controlăm jocul din primul până în ultimul minut, cred că i-am surprins din acest punct de vedere. Consider că meritam mai mult, am mai avut câteva ocazii importante. Am arătat că meritam să mergem în play-off, dar rămânem cu regretul că nu am putut să câștigăm. Nu ne gândim la titlu, dar am arătat că avem o echipă ce se poate lupta pentru primele 6 locuri”, Mihai Răduț, autorul golului Pandurilor în meciul cu Steaua.