Lideri după victoria din Banat! Pandurii, debut excelent în Liga I

513
Politehnica Timisoara joaca cu Pandurii Targu Jiu in meciul de fotbal disputat pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara

Pandurii se deplasa la Timişoara dornică să-şi reia forma bună din Liga I după dezamăgirea europeană cu Maccabi. Oboseala şi lipsa golgheterului obişnuit, Ioan Hora, păreau a fi singurele lucruri care puteau să-i împiedice pe gorjeni să scoată un rezultat pozitiv pe Bega. Pe de altă parte, cu minus 14 la activ şi venită după un eşec la limită cu Dinamo, ACS Poli Timişoara dorea să arate că are fotbalişti capabili să joace în Liga I.

Filmul meciului:
Pandurii a absorbit repede presiunea din debut a gazdelor şi a trecut la controlul partidei. Petre Grigoraş a decis să înceapă meciul de pe “Dan Păltinişanu” cu George Ţucudean în avanposturi. S-a dovedit o mutare inspirată pentru că fostul atacant al lui Charlton a deschis scorul în minutul 30, după o pasă frumoasă a lui Rodemis Trifu. De altfel, portarul Timişoarei, Cătălin Straton a limitat proporţiile scorului în prima parte, după ce a scos cu două reflexe de senzaţie şuturile lui Mrzljak(`10) şi Ţucudean(`37). Timişoara a început mai decisă partea secundă, iar în minutul 52 Scutaru a fost aproape de egalare cu o execuţie acrobatică. La cornerul care a urmat, Robert Elek a înscris cu capul din careul mic. Ocaziile au lipsit până în minutul 65, când Jordy Buijs a ratat dintr-o poziţie ideală. În minutul 75, gorjenii au obţinut un penalty după un fault stupid al lui Neagu. Obodo a transformat cu siguranţă, bifând primul gol în tricoul alb-albastru. Bănăţenii nu au mai contat în meci după această reuşită, iar Valentin Munteanu a “betonat” succesul din runda a treia cu o execuţie care ne-a amintit de Adrian Ilie (90+2). Echipa din Gorj adună 7 puncte în startul campionatului. Cu toate că nu a impresionat ca joc, formaţia lui Grigoraş a obţinut rezultate extrem de importante, având în vedere că fotbaliştii de bază ai echipei abia îşi intră în ritm.

Timişoara a acuzat arbitrajul!
La finalul meciului, antrenorul gazdelor, Ionuţ Popa, a fost foc şi pară pe brigada de arbitrii. În opinia arădeanului, decizii cheie au fost luate, fără sens, în favoarea echipei din Tg-Jiu.
“Eu îmi pun întrebarea de ce am mai fost invitați în prima ligă. Eu am o vârstă și nu permit așa să își bată unii joc de mine. A fost un 11 metri imaginar, nouă nu ni s-a acordat un gol. Au fost mai multe erori. În aceste condiții și o echipă de județ poate câștiga în fața uneia de Liga 1. Pandurii a primit un ajutor din partea arbitrilor. Un grec e președinte CCA? Să-l punem pe Crăciunescu președinte că a făcut ceva. Domnul grec știe cum suntem noi penalizați?”, a fost reacţia lui Popa.
“Nu cred că la momentul ăla Ionuţ Popa văzuse reluările. Era normal să fie supărat, că au pierdut. Noi nu am comentat, am avut puterea asta, iar într-un final s-a văzut că deciziile au fost corecte. Suntem plecați de vreo 6 zile de acasă, dar băieții au reușit să joace bine. Sunt încântat de joc”, a comentat Petre Grigoraș.
“Nu se pune la îndoială victoria noastră, am avut 5-6 ocazii foarte mari”, a spus și președintele Narcis Răducan.

ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu: 1-3 (0-1)
Stadion: Dan Păltinişanu, Timişoara.
Au marcat: Elek 53’ / Ţucudean 30’, Obodo 77’ (pen.), Munteanu 90+2’.
ACS Poli Timişoara: Straton – Scutaru, Cânu, Şeroni, Neagu – Artean, Cârstocea (Roşu 65’) – Bărbuţ, Croitoru (Sorescu 82’), Popovici (Doman 62’) – Elek. Antrenor: Ionuţ Popa.
Pandurii Târgu Jiu: Lazar – Unguruşan, Buijs, Bunoza, Grecu – Obodo, Mrzljak (Răuţă 90’) – Trifu, Voiculeţ, Herea (Munteanu 66’) – Ţucudean (Alexandru 73’). Antrenor: Petre Grigoraş.
Cartonaşe galbene: Artean 43’, Neagu 75’, Bărbuţ 86’ / Trifu 39’, Unguruşan 39’, Mrzljak 51’.
Arbitri: Călin Iulian (Ştefăneşti), Danşa Ciprian Florin (Oradea), Păunescu Florin (Râmnicu Vâlcea);