Mateiu, încă 4 ani la Craiova

621

Mijlocaşul Universităţii Craiova, Alex Mateiu, a semnat o nouă înţelegere cu echipa din Bănie. Potrivit site-ului oficial al clubului, angajamentul este valabil până în 2022. Mateiu are 129 de meciuri, 5 goluri, 7 pase decisive și 9.770 de minute jucate în tricoul alb-albastru. Mijlocaşul central are în palmares și Cupa României, cucerită în sezonul precedent. Mateiu are 70 de meciuri în prima ligă cu FC Brașov, echipă pentru care a marcat de 6 ori. În sezonul 2013-2014, Mateiu a evoluat în 32 de partide în campionat și în 2 în Cupa României. În total a bifat 2.792 de minute, reușind două goluri și două pase decisive. La turneul din Elveția de la începutul lui iunie 2014, el a debutat sub tricolor în partida pe care România a câștigat-o cu Albania, scor 1-0. În același an, Alex Mateiu s-a transferat la Universitatea Craiova.