Mergea s-a oprit în semifinale la Basel

511

Florin Mergea a făcut un turneu bun la Basel alături de englezul Dominic Inglot, însă dublul româno-englez nu a reuşit să treacă de semifinale. După două victorii în tururile inferioare ale turneului de la Basel, Mergea şi Inglot au întâlnit în semifinale pe dublul format din Vasek Pospisil şi Nenad Zimonjic. Partida a fost echilibrată, fiecare echipă a câştigat câte un set şi confruntarea a fost decisă de un maxi tiebreak. Echipa gorjeanului Florin Mergea a pierdut primul set la tiebreak, scor 6-7 (6-8), a revenit în setul doi pe care l-a câştigat cu 6-4, însă în maxi tiebreak au cedat cu 4-10 şi au ratat calificarea în finală. Interesant este faptul că dacă ar fi acces în finală, Florin Mergea ar fi jucat contra lui Marin Draganja, croatul cu care a făcut pereche la dublu în foarte multe turnee disputate în acest an, în multe dintre ele reuşind să ajungă în fazele superioare.