Minprest Rovinari are “old boys” de valoare

666

Echipa Minprest Rovinari a câștigat ediția a V-a a Cupei Old Boys Dolce Vita. Învingătorii au avut în componenţă foarte mulţi foști panduri şi au reuşit să se impună în toate jocurile disputate în această competiţie. Întrecerea de minifotbal a adunat la start 6 echipe formate din jucători cu vârsta de cel puțin 38 de ani. Marele derby s-a jucat chiar în prima etapă, o reeditare a finalei de anul trecut. Minprest Rovinari a dominat jocul cu Peppy Dolce Vita și s-a impus cu scorul de 3-1. A fost şi o primă victorie de moral, pentru că echipa foștilor panduri Adrian Popescu, Florin Popete, Romeo Rădoi sau Cristian Nicolăescu a trecut la limită de Karma Târgu Jiu, scor 3-2 și de Primăria Rovinari, 4-2, și nu a mai avut emoții în drumul spre cucerirea trofeului. Pe locul 2 a încheiat competiția Peppy Dolce Vita care a trecut de Karma Târgu Jiu, în duelul direct, cu scorul de 3-1. Karma a încheiat cu medaliile de bronz, în timp ce pe următoarele locuri s-au clasat în ordine: Primăria Rovinari, Old Boys Bîlteni și CS Dragonii.

Loc Echipa J V E Î GM GP Gol. Pct.
1 Minprest Rovinari 5 5 0 0 16 5 11 15
2 Peppy Dolce Vita 5 4 0 1 23 7 16 12
3 Karma Târgu Jiu 5 2 1 2 14 13 1 8
4 Primăria Rovinari 5 2 1 2 21 17 4 7
5 Old Boys Bîlteni 5 1 0 4 15 25 -10 3
6 CS Dragonii 5 0 0 5 0 22 -22 0
Notă: Karma Târgu Jiu a câștigat un joc la loviturile de departajare

Festivitatea de premiere a avut loc în Complexul Dolce Vita din Târgu Jiu. Invitat special a fost Adrian Bogoi, antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, fost coleg în urmă cu un deceniu cu unii dintre jucătorii echipei câștigătoare. Bogoi a înmânat premiile celor mai bune echipe și celor mai buni jucători alături de Cosmin Iosu, președintele ACS Minifotbal Gorj.

Listă premii, Cupa Old Boys Dolce Vita, ediția a V-a
Locul I – Minprest Rovinari: Cupă, diplomă, 10 medalii de aur și 3 baxuri de bere
Locul II – Peppy Dolce Vita: diplomă, 10 medalii de argint și 2 baxuri de bere
Locul III – Karma Târgu Jiu: diplomă, 10 medalii de bronz și un bax de bere
Trofeul Fair Play – Primăria Rovinari: trofeu, diplomă și 6 doze de bere
Jucătorul Turneului – Adrian Popescu (Minprest Rovinari): trofeu individual, diplomă și 6 doze de bere
Golgheterul Turneului – Daniel Buleac (Peppy Dolce Vita): trofeu individual, diplomă și 6 doze de bere
Portarul Turneului – Cristian Vochițu (Peppy Dolce Vita): trofeu individual, diplomă și 6 doze de bere
Cel mai bun senior al Turneului (+45 de ani) – Victor Dinică (Karma Târgu Jiu): trofeu individual, diplomă și 6 doze de bere
Cel mai vârstnic jucător al Turneului – Constantin Podaru (Primăria Rovinari) – 54 de ani: trofeu individual, diplomă și 6 doze de bere
Diplome de participare: Primăria Rovinari, Old Boys Bîlteni și CS Dragonii

Lot jucători Minprest Rovinari:
Dorin Hîrsu, Adrian Popescu, Cristian Popescu, Cristian Nicolăescu, Răzvan Rotaru, Romeo Rădoi, Ionuț Berca, Florin Popete, Gabriel Bardan și Gabriel Giorgi

Câștigătoarea competiției, Minprest Rovinari, a primit din partea ACS Minifotbal Gorj și licența de participare la Campionatul Național de Old Boys, organizat de Federația de Minifotbal din România la Piatra Neamț în perioada 24-26 august. ACS Minifotbal Gorj va asigura echipei Minprest taxa de participare la Campionatul Național. Cele mai bine clasate echipe la Campionatul Național vor avea dreptul să participe apoi, în luna septembrie, la Senior Cup, competiția europeană supremă de minifotbal rezervată jucătorilor trecuți de 40 de ani, la Terme Catez în Slovenia.