O nouă remiză pentru Pandurii

477

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat al doilea rezultat de egalitate în meciurile amicale disputate în stagiul de pregătire din Antalya. Formaţia antrenată de Flavius Stoican a încheiat jocul amical disputat, în această seară, la Belek cu Krylya Sovetov Samara, locul 12 în prima ligă din Rusia, cu scorul de 2-2, după ce şi la pauză scorul a fost egal, 1-1. În primul meci amical disputat tot la Belek în urmă cu două zile Pandurii a remizat, scor 1-1 cu locul 11 din Rusia, FC Anzhi.

Scorul a fost deschis de ruşii de la Krylya în urma unui penalti dictat de arbitru în minutul 38, Pandurii egalând tot dintr-un penalti în minutul 43 prin Pîrcălabu. Din minutul 50 Krylya a preluat conducerea pe tabelă, dar până la final Pandurii au reuşit să egaleze prin golul marcat de Surugiu, de la aproximativ 12 metri, după ce Yasin Hamed a întors un balon din tuşă în careu. „Ca şi nivel suntem în creştere, sper să facem lucruri din ce în ce mai bune, sunt încrezător în aceşti tineri şi în toţi jucătorii din lot, chiar dacă unii dintre ei nu mai sunt copii, cu toţii au acum nevoie de încredere, pentru că Liga I oferă celor care nu au jucat foarte multe meciuri oportunitatea de a demonstra că pot să fie la un nivel bun şi pot să joace de la egal la egal cu celelalte echipe care sunt bine cotate sau, ca să zic aşa, mai omogene decât noi. Nu e uşor să facem o echipă omogenă din jucători care nu au evoluat prea mult împreună sau deloc, ştie toată lumea că e greu, dar important este că eu cred că într-un timp relativ scurt putem să fim într-adevăr o echipă! Din punctul meu de vedere, cred că o echipă poate să dărâme individualităţile de la celelalte formatii, Vorbesc din punct de vedere al grupului, şi chiar dacă alte echipe sunt ca şi omogenitate peste noi, la momentul acesta eu cred că într-un timp scurt putem să ne batem de la egal la egal cu acele echipe. Nu e uşor, dar nu este nici imposibil să facem o echipă bună! Nu este o reţetă a succesului care să spună că îţi trebuie o anumită perioadă de timp, dar cu cât timpul e mai lung ai şi şanse mai mari de reuşită. Suntem într-o situaţie în care timpul ne presează, dar asta nu înseamnă că ne dăm bătuţi”, a declarat antrenorul Flavius Stoican.(A.C.)