Pandurii a încheiat prima parte a sezonului regulat cu un succes în fața “regelui” / Tur de forță

485

Pandurii și-a luat revanșa pentru înfrângerea dură suferită în fața echipei “regelui” Hagi în primăvară. Un 1-0 sec, chiar și nespectaculos, după cum îl apreciază mulți, asigură trupei lui Edi Iordănescu un final de tur în imediata apropiere a podiumului și un bagaj de puncte ce-i permite să se gândească de pe acum la play-off.

Viitorul a ajuns la Severin din postura de echipă revelație a primei părți a campionatului și cu posibilitatea, fie și temporară, de a urca în fotoliul de lider al Ligii 1, în cazul în care s-ar fi impus în fața Pandurilor. Nu a fost cazul, Edi Iordănescu făcându-și foarte bine temele pentru acest joc, unul în care oaspeții au avut doar câteva ocazii, e drept, destul de mari.
Nu doar antrenorii au studiat echipele, ci și jucătorii s-au studiat între ei, pe teren, primele 30 de minute neoferind decât un șut din întoarcere al lui Achim, trecut peste poarta lui Mingote, și o acțiune pandură în care pasa din prima a lui Răduț din minutul 29 l-a găsit în poziție favorabilă pe Hora, al cărui șut spre colțul lung a fost deviat în corner de Rîmniceanu. Ultimul sfert de oră al primei reprize a fost însă mai animat, cu șuturi interesante expediate la cele două porți de Aganovic, pentru oaspeți, și Momcilovic, Hora și Răduț, însă execuțiile fie au fost în afara cadrului porții, fie Rîmniceanu a fost din nou la post. Când pauza se apropia fără ca nimic important nu părea a se mai întâmpla, Momcilovic i-a luat fața în careu lui Boli, fundașul Viitorului l-a atacat imprudent, iar arbitrul întâlnirii a acordat penalty pentru Pandurii. Hora a executat însă foarte slab, Rîmniceanu a respins, iar scorul pauzei a fost cel cu care a și început meciul.

Pandurii Târgu-Jiu – Viitorul Constanța 1-0 (0-0)
Stadion „Municipal”, Drobeta Turnu Severin, spectatori: 1.000
A marcat: 1-0 Achim (49 – autogol)
Pandurii: Mingote – Unguruşan, Filipetto, Vasco, Momcilovic – Săpunaru, Droppa – Ciucur (min. 64 Nicoară), Nistor (min. 90 Mrzljak), Răduţ – Hora (min. 86 Munteanu). Antrenor: Edi Iordănescu.
Viitorul: Rîmniceanu – Boli, Hodorogea, Mitrea, Ganea – Filip, Munteanu (min. 63 I. Hagi), Achim – Nicoliţă (min. 63 R. Marin), Chiţu, Aganovici (min. 85 Gavra). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitri: George Rădulescu – Marius Nicoară, Bogdan Gheorghe.
Cartonaşe galbene: Săpunaru (min. 61), Nicoară (min. 71), Ungurușan (min. 87), Răduţ (min. 90+2) / Achim (min. 41), Boli (min. 45).

Achim, marcator pentru Pandurii
Plecând la cabine cu apăsarea unui penalty ratat în final de repriză, Pandurii a avut forța de a se întoarce pe teren decisă să repare acest lucru, iar norocul a fost de partea sa. Răduț a executat în minutul 48 un corner, Achim a intervenit nefericit și a plasat balonul printre Rîmniceanu și bară, astfel că scorul a devenit 1-0 pentru Pandurii. Viitorul a replicat acid, Chițu a trimis balonul în bară din câțiva metri în minutul 59, după care și Nistor a ratat o reluare simplă din careul oaspeților în minutul 80, la o fază care a continuat cu un șut bun al lui Momcilovic, deviat în corner de Rîmniceanu. Viitorul a presat pe final, Filippetto a respins un balon din apropierea liniei porții în minutul 82, iar Gavra a ratat incredibil în minutul 86, cu poarta goală în față, după o pasă primită de la Chițu. Pe o contră, în urma unei curse de toată frumusețea, de la un careu la altul, Munteanu a avut ocazia desprinderii, dar șutul său a lovit bara din dreapta lui Rîmniceanu în minutul 89. N-a fost ultima ocazie importantă a meciului, oaspeții au fost aproape de a da lovitura în prelungiri, dar Săpunaru a plonjat respingând un șut al lui Boli.

edi“Terminăm aşa cum am avut parcursul în toată această perioadă: cu fruntea sus și cu o victorie importantă. Am întâlnit un adversar bun, cu un proiect bine definit. Băieții au făcut un joc foarte exact, am ratat un penalty, am mai avut și o bară. Au fost foarte multe momente bune, puteam să închidem jocul și era mai ușor. Contează că am mai luat trei puncte și suntem în obiectiv. Altfel intram în pauză cu 1-0, pe un fond pozitiv. Am apelat la caracterul jucătorilor, să depășească momentul, am intrat foarte bine și în repriza a doua. Suntem la egalitate cu Viitorul și i-am bătut în meciul direct. Avem șapte jocuri fără înfrângere! E un regret imens că nu putem să avem mai mulți suporteri aproape. Eu simt un dor destul de mare pentru fanii pe care îi aveam mereu în spate. Le dedicăm victoria și le mulțumesc celor de aici care ne susțin”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii Târgu Jiu.

Pandurii, medie de 1.76 puncte/meci
Trupa lui Edi Iordănescu a reușit să strângă un număr mare de puncte în prima parte a sezonului regulat în ciuda faptului că echipa a trebuit să înfrunte probleme precum schimbarea masivă a lotului, jocurile de acasă disputate la Severin, diminuarea bugetului și, de ce nu, adaptarea la un sistem competițional nou. Jucând un fotbal arareori spectaculos și nu întotdeauna bun, o recunoaște și Edi Iordănescu, Pandurii a strâns totuși puncte care o recomandă drept candidată serioasă la un loc în play-off, având o medie de 1.76 puncte/meci la jumătatea sezonului regulat.
În condițiile în care campionatul intern are particularitățile lui, cu echipe aflate în insolvență sau abia ieșite din această situație, fără drept de participare în cupele europene, la finalul celor 26 de etape Pandurii își poate câștiga calificarea în competițiile europene doar prin accederea în play-off. Anul viitor cinci echipe merg în Europa, iar cum Dinamo nu are acest drept e clar că fiind în play-off alături de Dinamo sau CFR Cluj, Pandurii vor avea locul asigurat în Europa, indiferent de rezultatele din play-off. Revenind la media de puncte obținută de trupa lui Edi Iordănescu în acest tur de campionat, aceasta reprezintă a treia performanță din istoria clubului în Liga 1 la jumătatea sezonului. În 2012-2013 Pandurii au fost mai buni, cu o medie de 1.94 puncte/meci, într-un sezon pe care trupa gorjeană l-a terminat pe locul 2. Și în 2013-2014 gorjenii au fost la înălțime în prima parte adunând 31 de puncte în 17 etape (1.82 puncte/meci), pentru ca la final să încheie pe locul 7 cu 50 de puncte.