Pandurii a picat examenul de la Academica

596

Pandurii Târgu Jiu a suferit cea mai grea înfrângere din actualul sezon din Liga 2. Trupa gorjeană a pierdut fără drept de apel la Clinceni, scor 4-1. Este al doilea eşec la rând pentru elevii lui Adrian Bogoi şi al treilea din actualul campionat. Prima repriză a fost una extrem de slabă pentru vizitatori, care au intrat la cabine cu trei goluri încasate. Robert Ion a deschis scorul în minutul 16, profitând de o respingere greşită a lui Vasilescu. Ilfovenii şi-au majorat avantajul în minutul 30, după o deviere nefericită a lui Vodă, care a trimis în proprie poartă o minge respinsă de Brânzan. Dezastrul din primul act a fost completat după doar două minute, când Ovidiu Horşia l-a învins fără probleme pe Sălăjan după o lansare a lui Ion. Pandurii şi-au spălat din păcate spre finalul reprizei. Nsiah a centrat dintr-o lovitură liberă din stânga careului, direct în zid, dar balonul i-a revenit, iar şutul său la colţul lung nu a putut fi reţinut de Vâlceanu, care a fost bătut de George Tudoran (`42). Gorjenii au avut şansa să revină în meci în minutul 70, când portarul advers a greşit o degajare, dar acelaşi Tudoran a şutat cu dreptul milimetric pe lângă bara din dreapta a goalkeeperului. Din nefericire, golul a picat tot în poarta vizitatorilor, Ciprian Gliga marcând doi metri, după o combinaţie dintre Mihalcea şi Dobrescu (`89). Pîrvulescu a avut şansa unui gol spectaculos pe final, dar şutul său cu interiorul a zguduit transversala lui Vâlceanu (`90+2). Gorjenii au acum o linie de clasament cu 5 victorii, 3 egaluri şi 3 înfrângeri şi pot aluneca până pe locul 10 în clasament. Academica a urcat pe primul loc după acest succes, iar pe panduri îi aşteaptă un meci cel puţin la fel de greu, sâmbătă, cu Sportul Snagov.

Academia Clinceni – Pandurii Târgu Jiu: 4-1 (3-1)
Academica: Oct. Vâlceanu – Fl. Achim, Andr. Răuţă, Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu – Bg. Barbu, Găină – Rob. Ion, Horşia (Vl. Mihalcea 79′), Nicola (Paţurcă 66′) – Ad. Stoica (Gliga 55′). Rezerve neutilizate: Cr. Andrei – Mih. Şandru, C. Gheorghe, Dogaru. Antrenor: Ilie Poenaru
Pandurii: Sălăjan – Brînzan (cpt.), Konate, D. Ciobanu, Al. Vasilescu – Trancă (Rob. Lică 90+1′), Raiciu (Cenaj 64′), Vodă – Tudoran (Blejdea 75′), Nsiah, D. Pîrvulescu. Rezerve neutilizate: Mih. Cotolan – Dănescu, P. Popescu, Rob. Gheorghe. Antrenor: Adrian Bogoi