Pandurii au terorizat-o pe Ripensia şi au urcat pe podium

562

Pandurii Târgu Jiu a mai făcut o victimă pe teren propriu. Bănăţenii de la Ripensia au ţinut ritmul cu ofensiva alb-albaştrilor doar o repriză şi au plecat la Timişoara cu tolba plină, scor 5-2. Este al doilea meci consecutiv din campionat când gorjenii reuşesc 5 goluri acasă, echipa noastră având al doilea atac din campionat. Tudoran a deschis scorul cu o super execuţie în minutul 19, însă vizitatorii au egalat cu un gol pe măsură, marcat de Anghelina dintr-o lovitură liberă (`34). Gazdele au revenit meritat în avantaj la ultima fază a primei reprize, când Nsiah a fost lansat excelent de Tudoran şi l-a învins pe Rădulescu. Jucătorul de culoare a reuşit dubla în minutul 56, când a scăpat din nou singur şi nu i-a dat vreo şansă portarului advers. După o oră de joc efectiv, ambele echipe au rămas în inferioritate numerică Marius Toma şi Denis Brînzan fiind eliminaţi pentru lovire reciprocă. Evenimentul nu a stopat elanul pandurilor, care au punctat în minutul 67 prin Blejdea, după un assist al aceluiaşi Tudoran. Ripensia nu a renunţat la luptă, şi a redus din handicap printr-un penalty transformat de Toma (`75). Pe final, ocaziile mari au venit tot la poarta oaspeţilor, iar Daniel Pîrvulescu a marcat ultimul gol al confruntării după o greşeală a lui Rădulescu(`87). Victoria a urcat-o pe Pandurii, cel puţin până la derbiul dintre U Cluj şi Petrolul, pe locul 3.

Bogoi, apel către acţionari: “Trebuie să vină alături de noi”
La finalul partidei, antrenorul Adrian Bogoi a declarat că pandurii trebuie să mai lucreze la partea defensivă. Ca rezultatele foarte bune să continue, tehnicianul gorjenilor i-a îndemnat şi pe membrii asociaţi să revină alături de echipă. “Ne-am dorit mult cele 3 puncte, ne-am pregătit pentru acest meci, ştiam că Ripensia este o echipă foarte bună, în ultimele două etape au reuşit rezultate destul de bune, chiar un egal în deplasare la Snagov, echipa de pe primul loc. Am revăzut DVD-urile cu meciurile lor, partitura de joc a fost destul de bună. Din păcate, am luat două goluri din faze fixe. Diferenţa cred că s-a făcut pentru că echipa noastră a fost mai motivată. Avem o echipă tânără, cu perspective, şi sper ca lucrurile să meargă foarte bine. Sperăm ca în curând să se rezolve toate problemele financiare. Chiar dacă clubul trece prin momente dificile, eu sunt optimist. Tribunalul a dat hotărârile, sunt definitive, totul depinde de acţionari. Trebuie să vină, cum este normal, alături de noi”, a spus Bogoi. Omul meciului de sâmbătă, George Tudoran, a declarat că fotbaliştii gorjeni stau foarte bine din punct de vedere psihic şi vor să demonstreze că pot activa şi la un nivel superior. “A fost un meci pe care l-am început foarte bine. Am dominat încă de la început, am reuşit să deschidem scorul, după aceea ne-au egalat, dar noi suntem puternici mental, indiferent de cât este scorul ne concentrăm şi încercăm să marcăm un gol mai mult ca adversarul. Suntem un grup tânăr, avem încredere în noi, ne dorim cu toţii să ajungem fotbalişti şi ne antrenăm zi de zi pentru asta. Sperăm să o ţinem tot aşa, pentru că suntem foarte mulţi jucători din Târgu-Jiu şi iubim această echipă. Nu am plecat cu obiectivul promovării la drum, însă jucăm fiecare meci la victorie. Sper să marchez şi să dau cât mai multe assisturi şi dacă voi avea realizări în continuare sunt sigur că vor veni şi ofertele”, a spus Tudoran. Replica zilei a venit de la directorul sportiv al bănăţenilor, care a declarat că jucătorii gorjeni nu l-au surprins cu nimic. Exceptând cele cinci goluri, desigur.“Diferenţa s-a făcut la greşelile personale, nu la organizarea în joc. Dacă nu erau aceste greşeli, diferenţa era mai mică. Pandurii nu ne-a surprins cu nimic, ştiam ce joacă, din păcate nu am fost în stare să-i contracarăm în duelurile 1 la 1. Atuurile lor sunt cele două benzi. În acest an, noi ne propunem să ne menţinem în Liga a II-a şi să ocupăm un loc cât mai sus în clasament”, a spus Suciu.
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara: 5-2 (2-1)
Arbitrii: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Ţepuşă (Bucureşti).
Pandurii: Mih. Cotolan – N. Cotolan, D. Ciobanu, Konate, Vasilescu – Raiciu, Brînzan (cpt.), Trancă – Tudoran (`78, P. Popescu), D. Pîrvulescu (`89, Raşoveanu) – Nsiah (`62, Blejdea). Rezerve neutilizate: Sălăjan – Dănescu, Măicăneanu, Rob. Gheorghe. Antrenor: Adrian Bogoi
Ripensia: Iul. Rădulescu – M. Toma, Burdeţ, (`89, Apro), C. Toma (cpt.) – Ad. Popa (`82,M. Gueye), Monea, Zaluschi, Anghelina, Bădăuţă ( `77, Al. Popovici) – Dumiter. Rezerve neutilizate: Păduraru – Hecsko, Cluci, Stoi. Director sportiv: Radu Suciu