Pandurii cu punctele, ASA cu ocaziile

419

Pandurii Târgu Jiu a legat două victorii la rând, o premieră în actualul sezon. Și ce victorii ! După succesul cu Astra, liderul Ligii 1, 2-1, echipa lui Iordănescu a câștigat, contrar cursului jocului, și contra vicecampioanei ASA Târgu Mureș, 2-0, la Severin. Viorel Nicoară (min. 9) și Ioan Hora (min. 79) i-au dus pe panduri pe podiumul Ligii 1.

Pandurii traversează o perioadă fastă. Nu a mai pierdut din etapa a 6-a, 0-3 cu Chiajna, în deplasare. De atunci băieții lui Iordănescu au strâns 3 victorii și 2 egaluri.
Vicecampioana ASA Târgu Mureș a fost ultima victimă a oltenilor. Pandurii au bifat al doilea succes stagional „acasă” la Severin, în fața celei mai tari defensive a campionatului, cu doar 5 goluri primite în 10 etape
Revenit pe bancă după suspendarea de două etape, Edi Iordănescu s-a dovedit inspirat când a ales primul unsprezece. Introdus titular, Viorel Nicoară a marcat primul său gol în actuala ediție a Ligii 1, în minutul 9. Răduț a șarjat printre mureșeni, a întors pentru Nicoară care a înscris cu un șut puternic de la marginea careului.

Noroc bun
ASA a preluat controlul jocului și defensiva pandurilor și-a arătat slăbiciunile. Costa a păcălit apărarea gorjeană și a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Mingote a avut și noroc! Același Costa a ratat cu capul din șase metri, fază în care mureșenii au solicitat și penalty, iar Golanski a nimerit doar bara laterală în prelungirile primei reprize.
Pandurii a supraviețuit și după pauză forcingului susținut al echipei lui Vasile Miriuță. Organizată și disciplinată, echipa gorjeană a absorbit cu bine presiunea și a încercat să lovească pe contraatac. Tactica a dat roade în minutul 79 când Hora a marcat pentru 2-0. Un gol venit contrar cursului jocului!
Fotbaliștii lui Miriuță au pierdut din elan și din încredere după golul încasat. Meciul era jucat, mai ales că ASA a rămas în zece oameni.
Nou intratul Munteanu a scăpat singur cu Stăncioiu, iar Pedro l-a oprit prin fault, fiind eliminat.
Pandurii s-au impus cu 2-0 și au ajuns la 5 victorii și 19 puncte. Un parcurs care aduce trupa lui Iordănescu la două puncte de liderul Astra.

Miriuță, demis
La finalul jocului, antrenorul oaspeților, Vasile Miriuță a susținut că rezultatul a fost influențat de brigada de arbitrii condusă de George Găman.
”Eu nu vorbesc despre arbitraj, dar am avut gol anulat, penalty…Este normal să greşești, dar să ai gol anulat, penalty. Am dominat, ne-am creat ocazii, păcat că n-am marcat. Dacă nu eşti cu capul limpede, e cam greu. Dacă nu ni se anula acel joc şi ni se dădea acel penalty, era altfel jocul, câştigam. Fără supărare şi nu vreau să jignesc pe nimeni, dar adversarii n-au jucat nimic. Poate îmi convenea să joc mai slab astăzi şi să câştig. Nu este prima dată când s-a greşit, dar n-am mai zis nimic”, a declarat Vasile Miriuţă.
Eșecul de la Severin i-a fost fatal lui Miriuță, demis de conducerea mureșenilor. Cel mai probabil Cristiano Bergodi va prelua vicecampioana. Nici Miriuță nu stă pe tușă. El o va prelua pe FC Botoșani.

“E victoria băieților și îi felicit. Traversăm o perioadă foarte bună și mă refer nu numai la victoria de astăzi, ci și la faptul că în ultimele jocuri împotriva unor adversari de calibru am înlănțuit o serie de rezultate pozitive. Victorie la Botoșani, egal cu Dinamo, victorie cu Astra, victorie cu ASA, sunt lucruri pozitive în ciuda faptului că noi suntem o echipă în reformare. Ne bucurăm că am mai acumulat 3 puncte și ne apropiem de obiectivul pe care ni l-am propus. Am fost pragmatici în prima repriză şi am marcat atunci când am avut posibilitatea. Am gestionat bine momentele decisive. În partea secundă am făcut de multe ori pasul înapoi, ceea ce nu e bine, am coborât centrul de greutate al jocului prea jos, ceea ce nu e bine. Am absorbit însă bine presiunea și am reușit pe tranziția pozitivă să mai creăm probleme și să marcăm și golul doi”, Edward Iordănescu, antrenor principal Pandurii Târgu Jiu.

Pandurii Târgu Jiu – ASA Târgu Mureș 2-0 (1-0)