Pandurii, încă o victorie la Motru

611

După ce în 2017 nu a cunoscut gustul succesului pe pământ gorjean, pandurii au un început mult mai bun de sezon în noul an. Echipa antrenată de Adrian Bogoi a bifat al doilea succes consecutiv, deşi puţini dădeau şanse gorjenilor după perioadă dintre tur şi retur. Pandurii s-a pregătit în propria bază din oraş şi a fost părăsită de mai mulţi jucători cu experienţă în această iarnă. Totuşi, antrenorul Adrian Bogoi sugera că în vestiar au rămas doar fotbaliştii care vor să ajute echipa pe teren, iar asta se vede în primele etape. Un factor de luat în calcul după primele victorii de la Motru este şi venirea noului director sportiv Emil Dică, un om care a văzut multe în fotbal, gata să împărtăşească din experienţă elevilor săi. În orice caz, victoria cu CS Mioveni (2-1) e doar un pas mic înainte pentru trupa noastră, care se zbate să supravieţuiască în eşalonul secund. Meciul cu argeşenii a început prost pentru gazde, Ayza deschizând scorul după numai 4 minute, cu un şut plasat, care a atins bara porţii lui Stanca. Din fericire, pandurii şi-au revenit repede din pumni, iar Ionică e egalat cu un voleu spectaculos din careu (`9). Amfitrionii puteau trece în avantaj în minutul 34, dar şutul lui Lemac a fost respins cu piciorul de Sima. Echilibrul numeric s-a rupt înainte de pauză, când fostul pandur Florin Ilie a văzut cel de-al doilea cartonaş galben, după un henţ (`40). Elevii lui Laurenţiu Roşu nu au rezistat în inferioritate numerică, iar în minutul 64 Sima nu a mai putut face nimic la lovitura de cap a lui Tudoran. Acelaşi Tudoran putea reuşi dubla în finalul meciul, dar, scăpat singur pe contraatac, a preferat un dribling în plus şi a pierdut mingea (`86). Victoria i-a urcat pe panduri pe locul 14, poziţie ce asigură salvarea de la retrogradare. În etapa viitoare, echipa noastră va juca la AFC Hermannstadt. Partida va fi transmisă pe Digi Sport 1, duminică, 18 martie, de la ora 12.00.

Bogoi: “Mai avem mult de muncă”
După ce a izbutit un parcurs perfect în noul an, antrenorul Adrian Bogoi vrea mai mult de la elevii săi. Tehnicianul este conştient că două succese nu asigură şi salvarea, şi a declarat, la Sport Total FM, că lupta se va duce până în ultimele runde. “Clasamentul este relativ acum, la sfârşit o să conteze. Promovarea şi retrogradarea se vor decide în ultimele etape. Ne bucurăm pentru această victorie o zi, două, apoi intrăm în ciclul săptămânal şi ne antrenăm. Terenul a fost destul de greu, cele două echipe au făcut un efort considerabil. Sperăm să venim cu puncte şi din deplasarea următoare, cu Hermannstadt Sibiu. Financiar, este şi loc de mai bine. Sperăm ca lucrurile să se rezolve pas cu pas”, a spus Bogoi. Antrenorul a mai afirmat că are un lot foarte tânăr, iar jucătorii trebuie să rămână conectaţi la obiectiv. “Am început bine acest an, am luat şase puncte în două meciuri, dar mai avem mult de muncă. La finalul turului, când am venit la echipă, am avut şi jocuri bune unde puteam obţine mai multe puncte. Au plecat mulţi jucători de la Pandurii şi acum avem un lot foarte tânăr. Începem un meci cu 5 jucători under 21 şi mai folosim 2-3 pe parcurs”.

Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni: 2-1 (1-1)
Stadion: Minerul
Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Băjan, Celea, Al. Vasilescu, Turda, Raiciu, Brînzan, Şut, Dănăricu (`46, Tudoran), B. Lemac (`83, Cenaj), C. Ionică (`68, Cr. Munteanu). Rezerve neutilizate: Moga – Vodă, Măicăneanu, Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi
CS Mioveni: Val. Sima – Tirică (`53, Ed. Neacşu), Gugu, Fl. Ilie, Ed. Stoica (`75, Val. Balint), Rădescu, Mîrzeanu, Andr. Neagoe, Ayza (cpt.), Ed. Florescu (`46, Rob. Gherghe), C. Năstăsie. Rezerve neutilizate: F. Croitoru – Mih. Vintilă, R. Lazăr, Alexe. Antrenor: Laurenţiu Roşu
Arbitrii: Mihai Amorăriţei (Câmpina), Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej).