Pandurii, lovitură uriașă la Timișoara

491
pacurar

Pandurii Târgu Jiu a obţinut o victorie imensă pe terenul lui ACS Poli Timişoara, impunându-se cu 1-0 şi ieşind, după multe etape, din zona locurilor retrogradabile.

Gorjenii au deschis scorul în minutul 19, prin Paul Păcurar. Atacantul a urmărit o minge respinsă greşit de Straton şi a finalizat cu mult calm în poarta timişorenilor.

ACS Poli s-a aruncat disperată în atac, reuşind să lovească bara de două ori, prin Cânu şi Soljici.

Echipa lui Ionuţ Popa a intrat la cabine cu un om mai puţin, după ce Pedro Henrique a încasat două cartonaşe galbene în doar şapte minute. Al doilea, primit în urma unei faze de atac în urma căreia a împins cu mâna mingea în poartă. Reluările au arătat clar faptul că atacantul gazdelor a vrut să-l păcălească pe arbitru, eliminarea fiind meritorie.

Repriza a doua a fost mai săracă în evenimente, animată mai mult
de eliminarea lui Flavius Stoican din minutul 70, trimis în tribune
după mai multe proteste la adresa arbitrului George Găman.

Cu 15 minute înainte de final, Paul Batin a oferit una dintre ratările campionatului, şutând peste poarta părăsită de Straton din doar doi metri şi jumătate.

În urma victoriei, Pandurii a urcat până pe locul cinci, acumulând 26 de puncte, cu două etape înainte de final.