Pandurii, prima remiză

535

După două victorii şi o înfrângere, Pandurii a bifat şi primul rezultat de egalitate înregistrat în cantonamentul din Antalya, acolo unde Edi Iordănescu pregăteşte echipa gorjeană pentru partea a doua a sezonului.

Al patrulea amical disputat de echipa gorjeană în Antalya a adus confirmarea faptului că defensiva pandură este punctul nevralgic al trupei lui Edi Iordănescu. Pandurii a încasat două goluri de la echipa bulgară, dar a reuşit ca la final să obţină remiza graţie unui gol marcat în ultimele secvenţe ale meciului de Eric, brazilianul transformând impecabil o lovitură liberă din preajma careului bulgar. Scorul a fost deschis de Cherno More Varna în minutul 24, după o minge pierdută de Pandurii la mijlocul terenului. Bijev a fost lansat la limita offside-ului, a pătruns nestingherit printre fundaşii panduri şi a finalizat din 14 metri săltând mingea peste portarul Gliwa. Predescu a egalat trimiţând simplu mingea în poartă din interiorul careului după o pătrundere şi o centrare bună a lui Nicoară, în minutul 33. Cu un minut înainte de pauză, bulgarii au mai punctat o dată, prin acelaşi Bijev. După o serie de mingi aruncate la bătaie de ambele echipe, apărarea Pandurilor a fost din nou prinsă pe picior greşit, Bijev a rămas din nou singur, de această dată lateral stânga, bulgarul marcând pentru a doua oară în poarta lui Gliwa cu un şut pe lângă polonez.

Anton şi Roman, trimişi la naţională
După ce mai multe zile situaţia lui Paul Anton în ceea ce priveşte convocarea la echipa naţională a fost incertă, mijlocaşul pandur s-a refăcut, a jucat o repriză pentru echipa sa de club în meciul cu Cherno More Varna, după care s-a mutat în lotul echipei naţionale, acolo unde ajunsese cu câteva ore mai devreme şi coechipierul său, Mihai Roman. În aceste condiţii, Pandurii nu se va putea baza la ultimele două jocuri de verificare din Antalya pe cei doi internaţionali, gorjenii având programate încă două meciuri, mâine, cu danezii de la SonderjyskE, şi sâmbătă, cu FC Astana.
“Generalul” Puiu Iordănescu, având cartierul general al echipei naţionale a României foarte aproape de cantonamentul Pandurilor, a făcut o vizită la unul dintre antrenamentele echipei gorjene, acolo unde l-a urmărit la lucru pe fiul său, Edi antrenând din această iarnă echipa din Târgu Jiu.

I-au spionat pe craioveni
Cum şi CS U Craiova se află în cantonament în Antalya, nu departe de cel al Pandurilor, oficialii echipei gorjene au mers la meciul de ieri pe care echipa antrenată de Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi l-a jucat în compania chinezilor de la Shanghai East Asia. Interesul oficialilor de la Pandurii este justificat prin faptul că echipa gorjeană va debuta în retur cu un meci de foc, la Târgu Jiu, chiar în compania echipei craiovene.
CS U Craiova a terminat la egalitate meciul cu echipa chineză, scor 2-2 (1-1), golurile echipei doljene au fost marcate de Briceag şi Brandan, ultimul aducând egalarea în penultimul minut de joc, transformând un penalti obţinut în urma unui fault făcut de chinezi asupra lui Băluţă.

Patru indisponibili
Pandurii continuă să se confrunte cu anumite probleme de lot, patru dintre jucătorii săi având probleme medicale. Christou continuă să se antreneze separat urmând un program de recuperare după intervenţia chirurgicală suferită, în vreme ce Shalaj rămâne indisponibil după accidentarea suferită la ultimul meci din 2014, ceea ce naşte destul de multe semne de întrebare şi asupra modului în care jucătorul s-a tratat în perioada pauzei competiţionale, dar şi a diagnosticului şi programului de recuperare atribuit acestuia după revenirea din vacanţă. Probleme serioase au şi Elton şi Răduţ, ambii cu rupturi fibrilare care au nevoie de pauze pentru a se reface, cei doi având şanse minime de a mai juca în Antalya. Antrenorul gorjenilor se arată destul de îngrijorat de lista prea mare a jucătorilor pe care nu se poate baza: “Mă îngrijorează puţin şi starea jucătorilor, şi mă refer aici la cei cu probleme medicale. Până acum nu am reuşit să-i recuperăm pe Christou Paraskevas, nici pe Gezim Shalaj, în plus sunt ceva probleme cu Elton, care a suferit o microruptură la ultimul joc şi l-am menajat. La fel şi Răduţ, care a mai avut o problemă de genul acesta şi în tur.
Răduţ a simţit durere exact unde a avut ruptura în tur şi am preferat să-i menajăm pentru a nu risca. Ţinând cont că îl avem şi pe Erico operat, deja sunt mulţi… Pe majoritatea i-am găsit aşa şi nu am ce să fac, decât să-i aştept să se pună pe picioare”, a declarat Edi Iordănescu.

edi“Sunt şi lucruri pozitive, dar sunt şi lucruri care mă nemulţumesc, mă refer la organizarea jocului pe faza defensivă, primim gol meci de meci. A fost o problemă din tur, problemă pe care am identificat-o de atunci şi care persistă. Sunt automatisme şi deprinderi pe care nu le poţi schimba de pe o zi pe alta. Este foarte mult de lucru, sunt conştient de asta, dar timpul nu ne aşteaptă şi trebuie să facem paşi, să facem progres. Sigur că încă nu suntem acoperiţi la nivelul fundaşilor centrali, încă mai aştept un fundaş central care ar trebui să vină, sigur că putem găsi şi alibiuri. La meciul cu Cherno More am început jocul cu doi fundaşi centrali ce provin de la liga a 2-a şi liga a 3-a, sunt imaturi încă, au potenţial, pot să crească, dar sunt, totuşi, nişte etape peste care nu pot să sară”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii Târgu Jiu.

Pandurii Târgu Jiu – Cherno More Varna 2-2 (1-2)