Pas spre retrogradare?…

444

Echipa de handbal a Energiei continuă să dezamăgească și în play-out după ce sezonul regulat a fost unul dintre cele mai slabe din ultimii zece ani.
Trupa lui Liviu Andrieș a început cu stângul seria partidelor din play-out, Energia pierzând cu 26-21 (10-10) partida susținută în deplasare cu CSU Suceava. Gorjenii au condus cu 3-1 în debutul partidei și 6-2, dar gazdele au echilibrat și egalitatea a fost cea care a predominat pe tabelă, scorul pauzei fiind 10-10. Tot un scor egal era între cele două echipe în minutul 44, când tabela arăta 16-16, însă în următoarele patru minute gazdele s-au desprins, scor 20-17 în minutul 48. Energia nu a mai reușit să revină și Suceava a câștigat trei puncte importante. Acest eșec al Energiei pune echipa gorjeană într-o situație extrem de delicată. CSU Suceava a reușit să se distanțeze de gorjeni la patru puncte, iar lupta pentru evitarea ultimului loc, cel care duce la retrogradarea directă se dă acum doar între Energia și Steaua. Trupa lui Andrieș are un avantaj de trei puncte, însă suporterii echipei gorjene nu mai au niciun motiv să se creadă favoriți în vreo confruntare. Decisive par acum întâlnirile cu Steaua, prima fiind programată la Târgu Jiu pe 6 mai, cea de-a doua urmând a se disputa în capitală, pe 23 mai. Din păcate, modul în care evouează lucrurile la echipa de handbal ne fac să ne gândim din ce în ce mai serios dacă Târgu Jiul va mai avea sau nu o echipă în Liga Națională și în sezonul următor. Chiar dacă va evita ultimul loc, ceea ce nu este deloc sigur, Energia ar putea avea probleme serioase și în baraj dacă va continua să joace la fel de slab. În cel de-al doilea meci din play-out, Poli Timișoara a dispus cu 27-22 de Steaua, echipă care ocupă ultimul loc în acest moment. Cu această victorie asupra Energiei, Suceava ajunge la 13 puncte, în timp ce trupa gorjeană rămâne cu nouă puncte, cele două fiind urmate în clasament de Steaua, cu şase puncte.

CSU Suceava-Energia Pandurii Tg. Jiu 26-21 (10-10)
Sala LPS, Suceava
CSU Suceava: Marocico, Spiridon – Burlacu (8), Davidovic (5), Trifkovic (4), Gavrilovic (3), Tîrzioru (3), Bursuc (1), Popovici (1), Preda (1), Eros, Petrea, Tcaciuc. Antrenori: Petru Ghervan și Răzvan Bernicu.
Energia: Antonaru, Șelaru – Sifre (11), Kekezovic (2), Acatrinei (2), B. Mănescu (1), Dragnea (1), Ilieș (1), Mota (1), Stankevicius (1), Stoica (1), Popescu, Enache, Rodrigues. Antrenor: Liviu Andrieș.