Prea subţiri! CFR-ul a lovit în plin Craiova!

482

Universitatea Craiova a rămas fără succes în play-off, iar după înfrângerea cu ardelenii, trupa lui Mulţescu poate spera doar la o clasare cât mai onorabilă în primele 6. Problemele Craiovei sunt, fără îndoială, de management, asta după ce în iarnă se anunţa o campanie sonoră de achiziţii. Între timp, doljenii şi-au pus pe liber fundaşii centrali titulari din tur, Acka şi Kay, l-au dat afară pe Madson, iar Fajic este lăsat constant în afara lotului. Popov şi Barthe s-au rupt, iar Bucurică pare cel mai slab transfer al “juveţilor”. În aceste condiţii, şi obosiţi după derbiul din Cupă, oltenii nu au avut luciditatea necesară să evite o înfrângere la scor cu CFR, 1-4. Deac, jucător care a reuşit o dublă, Păun şi Gomelt i-au îngenuncheat pe doljeni, care puteau totuşi reveni în joc la 1-2, dacă Ivan şi Gustavo(marcator din penalti) nu ratau ocazii uriaşe. Ca umilinţa să fie completă, nervii l-au lăsat pe Andrei Ivan, care va rata partida cu Viitorul.

Mulţescu: “Scorul a fost exagerat”
Deşi a recunoscut că echipa sa a intrat pe teren destul de obosită, antrenorul gazdelor, Gheorghe Mulţescu, a declarat că diferenţa de scor nu a reflectat realitatea din teren.
“Noi am început meciul de miercuri și l-am terminat joi, am ajuns la 3 acasă. Ei au avut o zi în plus, noi am avut doar o zi de pauză. Oboseala noastră, dar și valoarea lor au făcut diferența. Ei dau în vinclu și noi ratăm. Am condus mingea lent și previzibil. Ei s-au apărat mai bine, noi am încercat cât s-a putut, dar ne-a lipsit prospețimea. Dacă reușeam să egalăm altul era meciul, jucam și noi mai îngrijit. Eu zic că scorul a fost exagerat. Dar asta este, am fost previzibili, am pierdut multe mingi la mijlocul terenului. Ei au așteptat ca noi să greșim. A fost și o oboseală mentală și jucătorii mei nu au văzut fazele cum trebuie. Ei au fost mult mai preciși, mai exacți. Am avut ocazii și la 2-0 și la 2-1”, a spus Mulţescu.Tehnicianul a criticat şi atitudinea căpitanului său, eliminat în minutul 89 al meciului. “Andrei Ivan este căpitanul echipei și nu avea voie să facă așa ceva. Nu avea voie să ia cartonaș roșu așa ușor. Sper ca această eliminare să fie un duș rece și pentru el”.

Universitatea Craiova – CFR Cluj: 1-4 (0-2)
Au marcat: Gustavo 49’ (pen.) / Deac 18’, 73’, Păun 21’, Gomelt 69’
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești), suporteri: 7.000
Universitatea: Calancea – Dimitrov, Screciu, Kelic, Briceag (29’ Bucurică, 70’ Jazvic) – Mateiu (77’ Markovic), Zlatinski, Băluță – Gustavo, Ivan, Bancu. Antrenor: Gheorghe Mulțescu
CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Larie, Horj, Camora – Nascimento (63’ L. Rus), Gomelt – Nouvier, Păun (71’ Antal), Deac – Omrani (82’ Roman). Antrenor: Vasile Miriuță
Arbitri: C. Popa – M. Artene, B. Gheorghe. R: I. Dima
Observatori: R. Gabor, A. Huzu
Eliminat: Ivan 89’

Screciu, câştigul din apărare
Vladimir Screciu, jucător de numai 17 ani, a fost utilizat din nou în centrul defensivei oltene, iar evoluţia sa se numără printre puţinele lucruri îmbucurătoare după meciul de sâmbătă.
Tânărul fotbalist s-a achitat cu brio de sarcini, după ce reuşise şi o repriză foarte bună în jocul cu Dinamo, pe acelaşi post. “Îl avem pe Screciu, care este polivalent, încercăm să rezolvăm problema din apărare. Îmi aduc aminte că pe vremuri, multe din succesele Stelei s-au datorat unui jucător provenit din zona Craiovei, Mirel Rădoi, care în momentele grele ale lor era cel mai bun mijlocaș central și la fel de bine cel mai bun fundaș central. Screciu, pentru mine, este o surpriză extraordinară, nu datorită polivalenței, datorită vârstei la care se poate exprima la acest nivel ca fundaș central și ca mijlocaș central”, a declarat Marcel Popescu, preşedintele Craiovei, pentru Digi Sport.

Markovic, debut în campionat
Jovan Markovic şi-a făcut debutul şi în Liga 1 pentru “Ştiinţa”. Fotbalistul de 16 ani a fost folosit în Cupa României de către Mulţescu, şi a intrat pe teren în minutul 79 al partidei cu CFR Cluj. “Mă bucur că am debutat. Îmi pare rău că nu am reușit să-mi ajut echipa mai mult. Domnul Mulțescu m-a sfătuit să joc fără frică, să am tupeu și să dau drumul repede la minge. Sper ca dânsul să aibă încredere în mine și să mă bage titular în meciul următor. Principala mea calitate ar fi că am o detentă excelentă, dau bine cu capul, plus că am și o lovitură de picior foarte bună”, a declarat Markovic.