Prima înfrângere pe sintetic! Pandurii, out din Cupă

470

Pandurii Târgu Jiu a fost eliminată din Cupa României de către CS Mioveni. Argeşenii şi-au luat revanşa după înfrângerea din campionat şi au câştigat la Târgu-Jiu, scor 1-3. La pauză, vizitatorii au avut avantaj de două goluri, Gherghe (`39) şi Năstăsie (`45) reuşind să marcheze după faze fixe. Bogoi s-a bazat pe un prim 11 format din jucători care au evoluat mai puţin, iar gazdele nu au contat foarte mult nici în mitanul secund. Draca a văzut cartonaşul roşu în minutul 50, după un fault din postura de ultim apărător. Rămaşi în 10, pandurii au lovit în urma unui contraatac, Patrick Popescu fiind autorul golului. Minunea însă nu s-a produs, deoarece Valentin Balint a marcat golul trei al oaspeţilor după un şut care a prins gazonul şi a sărit peste Sălăjan (`86). Alb-albaştrii au ratat astfel şansa să aducă o echipă de primă ligă la Târgu- Jiu. “Scopul nostru principal a fost să rulăm tot lotul. Au jucat fotbaliştii care în acest început de campionat au evoluat mai puţin sau deloc. Eu spun că au făcut un efort destul de bun, chiar dacă rezultatul a fost nefavorabil. Sunt puţin supărat pe primele două goluri primite, le-am luat din faze fixe. Am jucat apoi în 10 oameni, facem greşeli în continuare pentru că avem mulţi jucători tineri”, a explicat antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi.

Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 1-3 (0-2)
Pandurii: Sălăjan – Dănescu, Rob. Gheorghe, Draca, Almic, Trancă, Raiciu (cpt.), Rob. Licu (Vodă, `45), Măicăceanu (D. Ciobanu, `53), P. Popescu, Blejdea (Şendroiu, `81). Rezerve: Al. Opriţa -Al. Vasilescu, Raşoveanu, Konate. Antrenor: Adrian Bogoi.
Mioveni: Val. Sima – Kilyen, Rob. Gherghe, Celea, R. Lazăr, Mîrzeanu, Rădescu, C. Năstăsie (cpt.) (Al. Neagu, `85), Coşereanu (Ayza, `78), Val. Balint (Al. Popescu, `89). Rezerve: Bg. Preda – Traşcu, Ed. Stoica, Arsenică. Antrenor: Iordan Eftimie.