România a căzut pe 3 în Liga Naţiunilor

500

Egalul României cu Serbia (0-0) şi victoria Muntenegrului în Lituania (1-4) sunt rezultatele care au dus reprezentativa pregătită de Cosmin Contra pe locul 3 în Liga Naţiunilor. Pentru a mai câştiga seria, tricolorii trebuie să obţină două succese în meciurile rămase, cu Lituania (acasă) şi Muntenegru (deplasare) şi să spere că Serbia nu va avea un parcurs perfect. Totuşi, o miză rămâne şi locul secund în grupă. O clasare cât mai bună oferă o şansă în plus pentru calificarea la Euro 2020, competiţie la care România va organiza patru partide. Cel mai bine clasate în grupele din Seria C a Ligii Națiunilor, care nu obţin calificarea la turneul final prin intermediul preliminariilor, vor disputa un play-off, în martie 2020, care oferă şansa participării la Euro.Cele patru echipe vor juca semifinale într-o singură manşă, pe terenul echipei care a avut o linie de clasament mai bună, iar finalistele vor juca, de asemenea, o singură dată, urmând ca învingătoarea să meargă la Campionatul European.“Vom vedea ce se întâmplă. E clar că nu mai depindem de noi. După egalul ăsta rămânem în cărți și pentru primul loc, dar, mult mai realist, luptăm pentru locul 2”, a recunoscut selecţionerul Cosmin Contra. “Dacă nu vom câştiga grupa, să fim pe locul 2, sperând că Serbia se va califica din grupa lor preliminară şi jucăm noi barajul pentru Euro, dacă nu ne vom califica”, a spus Nicolae Stanciu, la finalul partidei de pe Arena Naţională. Tragerea la sorţi a grupelor din preliminariile Euro 2020 va avea loc pe 2 decembrie 2018. Urnele valorice vor fi stabilite în funcţie de rezultatele din Liga Naţiunilor. Astfel, din seria din care face parte şi România, câștigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică. “Aş vrea să felicit echipa României pentru jocul făcut. A fost un meci dificil, pentru că echipa noastră este în dezvoltare. Dar sunt mulţumit de jocul nostru, pentru că am fost tot timpul în atac. E adevărat că nu am reuşit să înscriem din păcate, dar nu pot decât să felicit jucătorii pentru evoluţia lor. Am dominat, jucătorii s-au străduit. Suntem optimişti, chiar dacă mai avem un meci cu Muntenegru. Dar trebuie să ţinem cont că suntem pe primul loc în clasament”, a declarat selecţionerul Serbiei, Mladen Krstajic. Vizitatorii au ratat un penalti provocat de Tamaş, care a luat şi cartonaşul roşu pentru o intrare extrem de periculoasă la Mijat Gacinovic, în minutul 44. “Vreau să-mi felicit jucătorii, am făcut o primă repriză bună din punct de vedere tactic, foarte bună chiar. Echipa a stat bine în teren şi prima ocazie a lor a fost în minutul 41 pe un contraatac. Noi am vrut să jucăm pe contre, am avut 3-4 ocazii bune, a venit acea fază, cu penalti şi eliminare, nu ştiu acum ce să spun, am vorbit şi cu Gabi Tamaș şi e foarte afectat, mingea era la semi-înălţime, a vrut să o degajeze, jucătorul sârb a fost mai isteţ, a băgat capul înainte, clar Tamaş nu a avut intenţie să lovească, poate fi penalti, dar în niciun caz cartonaş roşu. Am încercat după pauză să strângem rândurile, ştiam că ne vor masa în careul propriu. Sunt mândru de jucătorii mei, am rezistat în faţa unei echipe bune, nu e rezultatul la care mă aşteptam, dar e bine totuşi că suntem aici. 11 contra 11 am fi avut mai multe şanse, mai multe spaţii, de aceea zic că nu e deloc corect ce s-a întâmplat”, a afirmat Cosmin Contra.
Programul ultimelor două etape din Grupa a 4-a a Seriei C din UEFA Nations League