Rușine în meciul de baraj

579

Gilortul Târgu Cărbunești s-a făcut de râs la Deva, în partida tur a barajului de promovare în Liga a 3-a, Cetate Deva câștigând cu un umilitor, pentru gorjeni, 8-2, scor care închide practic lupta pentru un loc în eșalonul al treilea.

Fără adversar în liga a 4-a gorjeană, mai ales după implozia ce a avut loc în iarnă la Bălești, Internațional Bălești fiind la un moment dat singura echipă ce le punea sub semnul întrebării dominarea, Gilortul Târgu Cărbunești a capotat lamentabil când a dat piept cu o altă campioană, cea a Hundeoarei.
Declarațiile optimiste de dinaintea plecării la Deva nu au avut deloc acoperire în meciul tur al dublei de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a, Cetate Deva umplând poarta gorjenilor cu goluri. Frățilescu a deschis scorul foarte repede, în minutul 6, dar a fost un simplu foc de paie, până la pauză gazdele reușind să întoarcă scorul în favoarea lor marcând de trei ori. Dezastrul s-a dezlănțuit după pauză, patru goluri consecutive ale devenilor ducând scorul la 7-1, moment în care Gilortul a mai avut o zvâcnire marcând prin Priescu. Nu avea să fie însă ultimul gol marcat, gazdele punctând și în prelungiri prin Pribac, cel care a fost coșmarul Gilortului, jucătorul celor de la Cetate Deva marcând în acest meci de patru ori.