S-au blocat pe egaluri!

596

Pandurii se poate considera o candidată legitimă la retrogradare, după ce nu a reuşit, nici în această rundă, să-şi adjudece victoria. Gorjenii au fost la un pas de înfrângere pe terenul Ştiinţei Miroslava, dar un penalty transformat de Rus (`90+4) le-a asigurat deja obişnuitul punct vizitatorilor.
Mandatul lui Marcel Ploaie a echivalat, până acum, numai cu rezultate de egalitate, iar acest lucru este departe de a fi îmbucurător pentru o formaţie care se chinuie, realmente, să se menţină pe linia de plutire. Este poate încă o dovadă că Adrian Iencsi a fost demis prea repede, căci pandurii sunt acum la egalitate de puncte cu primul loc retrogradabil. Alexandru Taciuc a deschis scorul în minutul 28 pentru moldoveni, după ce l-a lobat pe Stanca de la marginea careului. Gazdele puteau să-şi dubleze avantajul în minutul 55, dar şutul lui Marin a fost respins de sub bară de portarul gorjenilor. Acelaşi Stanca şi-a mai salvat o dată echipa, în minutul 70, când l-a blocat pe Corban, scăpat singur în careu. Bujor a fost cel mai periculos om al trupei oaspete în partea a doua a meciului. Mai întâi a fost aproape de gol în minutul 60, când a încercat să trimită peste Turtiţă, dar cel din urmă a avut un reflex foarte bun, iar apoi a şutat puţin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă. În cele din urmă, Şendroiu a obţinut un penalti în minutele de prelungire, după o intervenţie decisivă a lui Agrigoroaei.
Fotbaliştii de la Miroslava au protestat vehement, considerând că fundaşul lor a jucat mingea, dar nu au putut schimba decizia centralului. În ciuda faptului că echipa sa alunecă în clasament, principalul creditor al clubului, Marin Condescu, nu disperă. Fostul preşedinte a declarat că victoriile trebuie să vină, iar, în iarnă, Pandurii îşi va completa lotul.
“O să mai avem şanse să câştigăm. La Miroslava a funcţionat legea compensaţiei, am luat înapoi ce am pierdut la Motru, cu Timişoara, în ultimul minut. Am egalat la ultima fază a meciului. Nu se impune o schimbare la nivel tehnic, aşteptăm şi victoriile. Raportat la deplasări nu e rău ce se întâmplă, problema noastră este pe teren propriu. Putem să luăm jucători din iarnă, depinde şi la ce renunţăm. Marcel Ploaie trebuie să facă o restructurare a actualului lot, nu putem să mergem cu 24-25 de jucători. În pauza competiţională vor fi mişcări de trupe, completări pe posturile care nu au funcţionat”, a spus Marin Condescu pentru cotidianul “Gorjeanul”.

Ştiinţa Miroslava – Pandurii Târgu Jiu: 1-1 (1-0)
Au marcat: Taciuc `28, Rus `90+4 (penalti)
Stadion: Comunal (Miroslava – Iaşi);
Ştiinţa: Turiţă – Ambrosie (`71, Cerneuţanu), Andr. Chindriş, Seb. Bucur, Agrigoroaei, Cărăruş, Săvoaia, Corban, Taciuc (`82, Izmană), Viorică (`62, Nemţanu) , Al. Marin (cpt.). Rezerve neutilizate : Ţintea – Asăvoaei, Ed. Sandu, Căinari. Antrenor: Adrian Kerezsy
Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Homei, D. Lung, Turda, Vasilescu, Vodă (`49, Bujor), Raiciu, D. Drugă, Tudoran (`77, Şendroiu), Cip. Rus, Durkovic (`59, Şut). Rezerve neutilizate: Ov. Jianu – Celea, D. Pîrvulescu, Măicăneanu. Antrenor: Marcel Ploaie
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); Asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi).