Salvați și matematic!

488

Pandurii și-a realizat obiectivul, a învins Iașiul și s-a salvat și matematic de la retrogradare, deplasarea din Giulești devenind un simplu meci de vacanță.

Pandurii avea după meciul din finala Cupei Ligii nu mai puțin de cinci jucători accidentați, Cordoș, Matulevicius, Anton, Nicoară și Eric fiind în afara lotului, însă aceste absențe nu s-au făcut simțite, mai ales că în locul lor reapăreau în primul unsprezece jucători precum Pintilii și Mihai Roman.
Prima ocazie importantă a meciului a venit abia în minutul 12, când Shalaj a executat un corner, Răduț a sărit peste minge, dar Vasiljevic nu a ajuns la întâlnirea cu balonul la 2-3 metri de buturile ieșene. Caparco a intervenit salvator în minutul 16 blocându-i pe rând pe Mihai Roman și Pintilii, Pandurii trecând astfel de două ori pe lângă deschiderea scorului la aceeași fază.
În lipsa unor acțiuni ofensive ieșene, care au renunțat din start la intenția de a pune în pericol poarta lui Mingote, Pandurii a continuat să caute golul și după două șuturi ale lui Mrzljak și Roman, portarul Caparco a trebuit să se recunoască învins în minutul 24. Croatul Pandurilor a inițializat un un-doi cu Mihai Roman, a pătruns în careul ieșean și a finalizat elegant, cu o scăriță, peste portarul moldovenilor. Scorul putea lua proporții în minutul 28, când centrarea lui Ungurușan a fost reluată din prima de Mihai Roman, dar șutul acestuia a lovit bara din stânga lui Caparco. Până la urmă, suporterii Pandurilor aveau să exulte, Pintilii înscriind un gol superb, cu o reluare magnifică din afara careului după un corner executat de Nistor.

Repriza lui Roman
Pandurii lui Edi Iordănescu au început în forță și repriza secundă, Pintilii a plecat frumos pe contraatac, a trimis un balon spre Mihai Roman, dar Shalaj a intervenit, a preluat și apoi a șutat spre colțul lung, dar Caparco a respins în corner. Executarea acestuia a fost o nouă oportunitate pentru gorjeni, dar lovitura de cap a lui Șandru a trecut la o palmă peste poarta ieșeană.
Apatici și total dezinteresați de atac, moldovenii au trimis primul șut spre poarta lui Mingote abia în minutul 51, dar încercarea lui Mihalache nu a prins cadrul porții. În luptă pentru un loc cât mai sus în clasamentul golgheterilor, poate chiar și pentru titlul de golgheter, Mihai Roman a căutat intens golul și a reușit să înscrie în minutul 58 transformând un penalty pe care tot el îl obținuse. Nu s-a oprit aici, Shalaj l-a ajutat în minutul 63 și i-a pus pe tavă golul doi. Cum nu există doi fără trei, Roman a mai punctat dintr-o lovitură de la 11 metri dictată la un fault asupra lui Mrzljak în minutul 69. Trifu, trimis pe teren în locul lui Shalaj a arătat că merită mai multă atenție, tânărul jucător al Pandurilor trimițând balonul în transversală cu un șut de la 22 de metri în minutul 70.
La 5-0 pentru Pandurii, Iașiul a devenit mai activă. Ciucur, a înaintat în flancul stâng, a întors pentru Boiciuc și tânărul de nici 18 ani a reușit să înscrie cu un șut din marginea careului. Era minutul 73 și după pasa de gol a fostului pandur, Ciucur, a venit și un gol bifat de un fost pandur, Enescu marcând și el în minutul 79 cu un șut din afara careului.
Mihai Roman a căutat zadarnic încă un gol care să-l apropie pe Tade, în minutul 81 a scăpat singur cu Caparco, dar l-a luat la țintă pe Caparco, iar în minutul 85 a încercat un lob, însă a trimis peste poarta ieșenilor. Cu un hattrick pur, cum scrie la carte, Mihai Roman s-a apropiat la doar două goluri de Tade, jucătorul celor de la CFR Cluj conducând cu 18 goluri clasamentul golgheterilor, titlul jucându-se în ultima etapă.

Momcilovic, schimbat pe final
Singurul jucător care putea încheia actuala stagiune din postura de integralist, sârbul Marko Momcilovic, a fost privat de această onoare. Antrenorul Edi Iordănescu l-a scos pe acesta de pe teren în minutul 71. Constanța și dăruirea de care sârbul a dat dovadă în cele două sezoane petrecute la Pandurii au făcut ca tribunele “Municipal”-ului să îl aclame în picioare pe jucătorul adus să-l înlocuiască pe Alexandru Vlad.

Victorie la scor la despărțirea de Municipal
Pandurii a reușit să se despartă de vechea arenă cu un joc bun, o salvare de la retrogradare și un scor pentru care tribunele au aclamat nu mai puțin de cinci ori. A fost al treilea meci consecutiv al Pandurilor în care echipa lui Edi Iordănescu s-a impus pe teren propriu, după succesele cu Dinamo și FC Brașov, o astfel de serie fiind ceva extrem de rar văzut la Târgu-Jiu.

Pandurii Târgu-Jiu – CSMS Iași 5-2 (2-0)
Stadion “Municipal”, Târgu Jiu, spectatori: 2.500
A marcat: Mrzljak (min. 24), Pintilii (min. 34), M. Roman (min. 58 – din penalti, min. 63 și min. 69 – din penalty) / Boiciuc (min. 73), Enescu (min. 79)
Pandurii: Mingote – Ungurușan, Șandru, Vasiljevic, Momcilovic (min. 71 Grecu) – Mrzljak, Pintilii – Răduț (min. 59 Buleică), Nistor, Shalaj (min. 65 Trifu) – M. Roman. Antrenor: Edi Iordănescu.
CSMS Iași: Caparco – Mihalache, Ciucă, Plămadă, Țigănașu – Enescu, Crețu (min. 73 Olah)- Boșoi (min. 46 Coșereanu), L. Mihai (min. 46 Boiciuc), Ciucur – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Arbitri: Istvan Kovacs – Mikloș Nagy, Alexandru Vodă.
Cartonașe galbene: Buleică (min. 74) / Enescu (min. 52), Țigănașu (min. 57), Plămadă (min. 68).