Săndoi: “Important este că suntem neînvinşi de şase etape!”

452

CSU Craiova continuă să aibă rezultate după ce pe banca echipei craiovene au venit Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi. Cei doi antrenori au reuşit să pună pe picioare o maşinărie ce era cotată cu bune şanse de a termina în top în acest sezon, dar care începuse campionatul foarte prost. Craiovenii au câştigat sub Tâmpa un meci în care au condus cu 2-0, dar şi-au văzut spre final toată munca la un pas de a fi năruită. Până la urmă, golul lui Nuno Rocha a adus fericirea în tabăra craioveană: “Sunt trei puncte fantastice pentru noi. Aveam nevoie de ele, după rezultatul de egalitate cu Chiajna. Cred că am câştigat cât se poate de meritat dacă luăm în considerare ocaziile pe care le-am avut, doar Bawab a ratat două din postură singur cu portarul. E adevărat că în repriza secundă jocul luase o întorsătură neaşteptată pentru noi, când evoluţia nu a mai fost la nivelul celei din prima repriză. Important este însă faptul că suntem neînvinşi după şase etape, am acumulat 14 puncte din 18 posibile. Dar asta nu înseamnă că nu sunt îngrijorat, pentru că în ultimele trei partide am avut fluctuaţii foarte mari de la o repriză la alta. Suntem pe un trend ascendent şi îmi doresc să continuăm seria rezultatelor bune şi în perioada următoare”, a declarat Emil Săndoi după partida câştigată de CSU Craiova cu 3-2 în deplasare, la Braşov. Şi pentru Cîrţu cele trei puncte cântăresc la fel de mult, tehnicianul neezitând însă să-şi urecheze elevi pentru lejeritatea cu care au tratat partea a doua a meciului: “Sunt trei puncte mari pentru noi, am ajuns la cota 16 şi încercăm să urcăm cât mai mult în clasament. Am avut multe emoţii, dar e numai vina noastră, pentru că am avut o primă repriză excelentă şi e inadmisibil câte şanse am dat adversarului. Pe brașoveni i-a băgat arbitrul în meci, aşa ceva nu se poate. A fost un penalty inventat. E inadmisibil câte greşeli am făcut, nu e normal ca după 2-0 să ai atâtea probleme. Era o mare nedreptate să ratăm victoria”, a completat Sorinaccio.